Nowy numer 38/2023 Archiwum

Lublin znacznie starszy? Sensacyjne odkrycie w centrum miasta

Czy będzie nowa historia początków Lublina? Wszystko na to wskazuje. Archeolodzy odkryli pochówek z XI w.

Miasto, jak się okazuje, nie ma 700 lat, ale jest znacznie starsze. Archeolodzy pracujący przed Bramą Krakowską odkryli obok muru obronnego szkielet człowieka z zaciśniętym w dłoni denarem, który był używany 900 lat temu. 

Zdaniem historyka prof. Piotra Plisieckiego z KUL to odkrycie świadczy o tym, że życie miejskie na tym terenie musiało istnieć znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono. – Ta skromna moneta - denar krzyżowy z pastorałem - jest najstarszym zachowanym znakiem chrześcijaństwa w naszym mieście – podkreśla prof. Plisiecki. - To w ogóle pierwsze takie znalezisko w Lublinie, gdzie mamy pochowanego człowieka z monetą w dłoni - dodaje.  Lublin znacznie starszy? Sensacyjne odkrycie w centrum miasta  

Na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prace archeologiczne będą kontynuowane. Urzędnicy zapewniają, że nie wpłynie to jednak na planowane terminy oddania do użytku kolejnych fragmentów deptaka.

W tym tygodniu na odcinku od placu Litewskiego do ul. Wróblewskiego mają zostać postawione ławki, pojawi się oświetlenie oraz zostaną nasadzone drzewa.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast