Nowy numer 22/2020 Archiwum

Lublin znacznie starszy? Sensacyjne odkrycie w centrum miasta

Czy będzie nowa historia początków Lublina? Wszystko na to wskazuje. Archeolodzy odkryli pochówek z XI w.

Miasto, jak się okazuje, nie ma 700 lat, ale jest znacznie starsze. Archeolodzy pracujący przed Bramą Krakowską odkryli obok muru obronnego szkielet człowieka z zaciśniętym w dłoni denarem, który był używany 900 lat temu. 

Zdaniem historyka prof. Piotra Plisieckiego z KUL to odkrycie świadczy o tym, że życie miejskie na tym terenie musiało istnieć znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono. – Ta skromna moneta - denar krzyżowy z pastorałem - jest najstarszym zachowanym znakiem chrześcijaństwa w naszym mieście – podkreśla prof. Plisiecki. - To w ogóle pierwsze takie znalezisko w Lublinie, gdzie mamy pochowanego człowieka z monetą w dłoni - dodaje.  Lublin znacznie starszy? Sensacyjne odkrycie w centrum miasta  

Na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prace archeologiczne będą kontynuowane. Urzędnicy zapewniają, że nie wpłynie to jednak na planowane terminy oddania do użytku kolejnych fragmentów deptaka.

W tym tygodniu na odcinku od placu Litewskiego do ul. Wróblewskiego mają zostać postawione ławki, pojawi się oświetlenie oraz zostaną nasadzone drzewa.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • R123
  19.06.2018 12:43
  Odkrycie tego pochówku jeszcze nie świadczy o wieku miasta. A wiek ten przecież liczy się od nadania praw miejskich, czyli od 1317 r.
  doceń 1
 • jj
  19.06.2018 14:33
  W Krakowie w okolicy Wawelu deweloper wykopał za zgodą konserwatora zabytków i władz miasta 1609 ludzkich szkieletów, czyli cały cmentarz, którego początki - jak podano - sięgają XIV wieku, albo wcześniej (tego się nie dowiemy, bo miejsce jest już zalewane betonem, kostki zapakowano do skrzyń, a ziemię gdzieś wywieziono i wysypano. Tak w Polsce szanuje się dziedzictwo narodowe, szacunek i pamięć zmarłych. Deweloper ku radości konserwatora nie wyburzył kościoła św. Teresy z XIV wieku, tylko go wyremontuje i w prezbiterium zrobi bar alkoholowy, gdzie będzie można kulturalnie żłopać trunki. To jest respekt wobec art. 196 konstytucji: "Kto obraża uczucia religijne innych osób...". Kiedyś zaborca austriacki zamknął ten kościół, ale do głowy mu nie przyszło, żeby przerobić go na knajpę. Dzisiaj polskie, demokratycznie wybrane władze na czele z prezydentem Krakowa mają to gdzieś...

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama