Umiarkowany czas ekspozycji na słońce jest niezbędny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, ale nadmierne i nierozważne korzystanie z uroków słonecznej aury może prowadzić do niekorzystnych zmian w całym organizmie.
Nasze oczy czy nie potrafią funkcjonować bez słońca, ponieważ światło słoneczne umożliwia proces widzenia. Z drugiej strony, jako najbardziej eksponowane - narażone są na negatywny wpływ promieniowania UV.
Zagrożeniem dla oczu jest nie tylko promieniowanie padające bezpośrednio, ale też z boku i odbite od powierzchni. Najbardziej powszechną dolegliwością oka jest zapalenie spojówek objawiające się ich zaczerwienieniem, swędzeniem, łzawieniem, światłowstrętem i uczuciem tzw. piasku pod powiekami.
Wieloletnia ekspozycja może powodować zmętnienie rogówki (zaćmę, kataraktę), posłoneczne uszkodzenie rogówki, posłoneczne uszkodzenia plamki żółtej. Schorzenia te często prowadzą do zaburzeń widzenia, wpływając na pogorszenie komfortu życia.
Nadmiar słońca w naszym życiu może okazać się swoistego rodzaju trucizną. Szczególnie podczas wakacyjnego wypoczynku zachowajmy umiar i pamiętajmy o zaleceniach specjalistów. Całkowite unikanie słońca w czasach siedzącego trybu życia jest nierozsądne, ale nierozsądne jest również smażenie się na plaży.
Aby utrzymać optymalne stężenie witaminy D odsłońmy nasze ciało na 5 do 30 minut. Po tym czasie ekspozycji skóry na słońce powinniśmy ją zacząć chronić. „Bezpieczne” godziny opalania to czas między godziną 8 a 10 rano, a potem od godziny 17 do 20.
Niezwykle istotnym czynnikiem redukującym wakacyjne ryzyko utraty zdrowia jest stosowanie przeciwsłonecznych preparatów ochronnych i noszenie okularów przeciwsłonecznych.
Preparaty zawierające filtry przeciwsłoneczne powinny być nakładane 30 minut przed ekspozycją na promieniowanie słoneczne, a kolejne aplikacje należy powtarzać co 2 godziny. O wyborze filtra powinien decydować fenotyp skóry i położenie geograficzne.
Pamiętajmy, że wartość filtra nie ma wpływu na długość dopuszczalnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Nie powinno się zakładać, że jeśli stosuje się kosmetyk o dwukrotnie wyższej wartości SPF, to można bezpiecznie przebywać na słońcu dwa razy dłużej zanim pojawi się rumień.
Przebywając na słońcu pamiętajmy także o zapewnieniu ochrony naszym oczom. Okulary przeciwsłoneczne zapewniają skuteczną ochronę oka przed zbyt silnym promieniowaniem słonecznym, zmniejszają zmęczenie oczu oraz zapewniają poprawę bodźców wzrokowych.
Jakie okulary wybierać? Posiadające filtry przeciw promieniowaniu UV: im wyższy filtr tym zdrowiej. Wskazane są również okulary z polaryzacją, która zmniejsza występowanie odblasków, zauważalnych, gdy słońce odbija się od tafli wody.
* Monika Kaczoruk, asystentka w Katedrze Zdrowia Publicznego UM w Lublinie.