Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pierwsza nie była wcale światłość

...lecz Słowo. Dlatego św. Jan, który pisze Ewangelię w języku greckim, ale myśli po semicku – zaczyna od Słowa, które było na początku.

Na zaproszenie ks. prof. Mirosława Wróbla ka- tolicki uniwersytet i Lublin odwiedził niedawno o. prof. Augustinus Gianto SJ, profesor filologii semickiej i lingwistyki na Wydziale Starożytnych Studiów Orientalnych w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Podczas rozmowy na temat odkrywania semickich korzeni chrześcijaństwa i Ewangelii okazało się, że bez wątpienia jest to ta część studiów, których nie wolno zaniedbać.

Najpierw było Słowo

Jezuita wskazuje, że pierwsza nie była wcale światłość..., lecz Słowo. Dlatego św. Jan, który pisał Ewangelię w języku greckim, ale myślał po semicku – zaczyna od Słowa, które było na początku. – Aby poznać Jezusa, trzeba zrozumieć Jego wiarę, tradycję i język – wyjaśniał o. Augustinus Gianto. Widać to przy uważnej lekturze początkowych wersetów Księgi Rodzaju, chociażby w przekładzie Biblii Tysiąclecia. (Rdz 1,3) Wtedy Bóg rzekł: „Niechaj się stanie światłość!”. I stała się światłość.

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma