8. Międzynarodowy Festiwal "Śladami Singera"

Festiwal dotrze w tym roku z dwudniowym programem do Chełma, Piask, Szczebrzeszyna, Krasnobrodu, Józefowa, Biłgoraja, Tyszowiec, Janowa Lubelskiego, Bychawy, Kraśnika i Lublina. Publikujemy harmonogram.

Nazwali to wydarzenie w 2011 r. Festiwal „Śladami Singera”. - Dostaliśmy wtedy pieniądze z Ministerstwa Kultury, co spowodowało, że mogliśmy prowadzić warsztaty i edukować - opowiada Witold Dąbrowski, aktor, muzyk, zastępca dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” i dyrektor Festiwalu „Śladami Singera”.

Pierwsza edycja Festiwalu „Śladami Singera” w 2011 r. dotarła do czterech miast na Lubelszczyźnie: Szczebrzeszyna, Tyszowiec, Biłgoraja i Józefowa. Co roku dołączało kolejne miasto. W tym roku artyści wystąpią z dwudniowym programem aż w 12 miastach i miasteczkach województwa. Oczywiście, mówiąc o artystach, należy zaznaczyć, że na tym etapie festiwalu występują już profesjonaliści z całego świata, min. z Chorwacji, Czech, Włoch, Polski i Martyniki oraz Izraela, którzy wyruszą w wyprawę z Jaszą Mazurem – głównym bohaterem „Sztukmistrza z Lublina”, mistrzem akrobacji i niezrównanym magikiem. Odwiedzą miejscowości, o których pisze Singer w swoich dziełach literackich.

Icchok Baszewis Singer, pisarz i noblista z 1978 r. nie urodził się wprawdzie w Lublinie lecz w Leoncinie pod Warszawą, ale wybrał sobie Lubelszczyznę na miejsce akcji swoich opowiadań i powieści. – Nasz region był takim „jidiszlandem”, tutaj kwitło życie żydowskie. I nie było to tylko żydowskie życie religijne, ale również życie świeckie, nieprawdopodobnie rozwinięte. Jeśli dotykamy tego zagadnienia to okaże się, że były to szkoły, teatry, wydawnictwa, nawet kluby sportowe. I o tym życiu w tym miejscu świata nie przez przypadek pisał I. Singer – wyjaśnia W. Dąbrowski.

Dyrektor festiwalu singerowskiego wyjaśnia, że chodzi w tym wszystkim o odnalezienie miejsc, które istnieją realnie, a nie są tylko wytworem wyobraźni pisarza. Odwiedzanie miast i miasteczek z festiwalem to również próba opłakania tych, którzy w tych miejscach niegdyś mieszkali. - Mam na myśli przedwojennych żydowskich mieszkańców tych miejscowości. Jest to nieodłącznie związane z przypominaniem o ich istnieniu współczesnym mieszkańcom – wyjaśnia Dąbrowski. Chodzi więc o to, by współcześni mieszkańcy tych miejscowości, o których pisze w różnych miejscach autor „Sztukmistrza z Lublina” poznali historię miejsca, w którym mieszkają i poznali dawnych mieszkańców. Wydaje mi się, że większości tej pamięci nie ma. Naszym celem jest obudzenie pamięci współczesnych – tłumaczy.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera” dotrze w tym roku z dwudniowym programem do: Chełma, Piask, Szczebrzeszyna, Krasnobrodu, Józefowa, Biłgoraja, Tyszowiec, Janowa Lubelskiego, Bychawy, Kraśnika i Lublina. Rozpocznie się 18 lipca i potrwa do 28 lipca.

W każdej z odwiedzanych miejscowości festiwalowe wydarzenia odbywać się będą przez dwa dni. Wyjątkowym wydarzeniem jest zawsze widowisko „Przyjaciele Sztukmistrza” - w czasie spektaklu plenerowego artyści dadzą wspólny pokaz do akompaniamentu muzyki na żywo i fragmentów opowiadań Singera. Festiwalowi towarzyszy gazeta „Sztukmistrz”, która ma na celu prezentację festiwalu i ukazanie wielokulturowej historii miast i miasteczek Lubelszczyzny.

Głównym partnerem projektu jest Województwo Lubelskie. Festiwal wspiera także Ambasada Izraela w Polsce.

TRASA FESTIWALU

 • 16-17 lipca: Chełm
 • 17-18 lipca: Piaski
 • 18-19 lipca: Szczebrzeszyn
 • 19-20 lipca: Krasnobród
 • 20-21 lipca: Józefów
 • 21-22 lipca: Biłgoraj
 • 22-23 lipca: Tyszowce
 • 23-24 lipca: Janów Lubelski
 • 24-25 lipca: Bychawa
 • 25-26 lipca: Kraśnik
 • 26-27 lipca: Kock
 • 28 lipca: Lublin, Carnaval Sztukmistrzów

RAMOWY PROGRAM FESTIWALOWY
Dzień pierwszy

 • 17.30 - otwarcie festiwalu. Prezentacja twórczości Icchoka Baszewisa Singera,wspólne czytanie opowiadań noblisty z daną miejscowością w roli głównej,prezentacja gazety festiwalowej „Sztukmistrz”,wernisaż jednodniowej wystawy „Było miasto… Podróże przez zapomniany kontynent”.
 • 18.00 - Test - Quest festiwalowy - bezobsługowa gra terenowa. Gra polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, który za pomocą rymów i licznych zagadek oprowadza nas po wyjątkowych miejscach. Celem przygody jest odkrycie ukrytego skarbu, a tym samym poznanie dziedzictwa miejsca, jego zapomnianych legend, podań i historii.
 • 19.30 -  „Gimpel Głupek” - spektakl teatralny w wykonaniu Howarda Rypp z Teatru Nephesh w Tel Avivie. Spektakl prezentowany w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.
 • 20.30 - projekcja filmu dokumentalnego „Karski i władcy ludzkości” w reż. Sławomira Grunberga. Po filmie projekcja zwiastuna filmowego, prezentującego artystów II dnia festiwalowego.

Dzień drugi

 • 16.00-17.00 - „Szukajcie Przyjaciół Sztukmistrza” - w różnych punktach miasta artyści festiwalowi indywidualnie prezentować będą swoje umiejętności: aktorskie, cyrkowe, muzyczne, taneczne... Istnieje możliwość osobistego poznania i rozmowy, podpatrzenia warsztatu, obejrzenia krótkiego pokazu (koncertu).
 • 19.30 - widowisko „Przyjaciele Sztukmistrza” - spektakl plenerowy z muzyką na żywo i opowiadaniami Singera, lokalnymi legendami, z elementami cyrku, akrobatyki, tańca, teatru ognia, i happeningiem „Ulica Singera”.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..