Festiwal dotrze w tym roku z dwudniowym programem do Chełma, Piask, Szczebrzeszyna, Krasnobrodu, Józefowa, Biłgoraja, Tyszowiec, Janowa Lubelskiego, Bychawy, Kraśnika i Lublina. Publikujemy harmonogram.
Nazwali to wydarzenie w 2011 r. Festiwal „Śladami Singera”. - Dostaliśmy wtedy pieniądze z Ministerstwa Kultury, co spowodowało, że mogliśmy prowadzić warsztaty i edukować - opowiada Witold Dąbrowski, aktor, muzyk, zastępca dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” i dyrektor Festiwalu „Śladami Singera”.
Pierwsza edycja Festiwalu „Śladami Singera” w 2011 r. dotarła do czterech miast na Lubelszczyźnie: Szczebrzeszyna, Tyszowiec, Biłgoraja i Józefowa. Co roku dołączało kolejne miasto. W tym roku artyści wystąpią z dwudniowym programem aż w 12 miastach i miasteczkach województwa. Oczywiście, mówiąc o artystach, należy zaznaczyć, że na tym etapie festiwalu występują już profesjonaliści z całego świata, min. z Chorwacji, Czech, Włoch, Polski i Martyniki oraz Izraela, którzy wyruszą w wyprawę z Jaszą Mazurem – głównym bohaterem „Sztukmistrza z Lublina”, mistrzem akrobacji i niezrównanym magikiem. Odwiedzą miejscowości, o których pisze Singer w swoich dziełach literackich.
Icchok Baszewis Singer, pisarz i noblista z 1978 r. nie urodził się wprawdzie w Lublinie lecz w Leoncinie pod Warszawą, ale wybrał sobie Lubelszczyznę na miejsce akcji swoich opowiadań i powieści. – Nasz region był takim „jidiszlandem”, tutaj kwitło życie żydowskie. I nie było to tylko żydowskie życie religijne, ale również życie świeckie, nieprawdopodobnie rozwinięte. Jeśli dotykamy tego zagadnienia to okaże się, że były to szkoły, teatry, wydawnictwa, nawet kluby sportowe. I o tym życiu w tym miejscu świata nie przez przypadek pisał I. Singer – wyjaśnia W. Dąbrowski.
Dyrektor festiwalu singerowskiego wyjaśnia, że chodzi w tym wszystkim o odnalezienie miejsc, które istnieją realnie, a nie są tylko wytworem wyobraźni pisarza. Odwiedzanie miast i miasteczek z festiwalem to również próba opłakania tych, którzy w tych miejscach niegdyś mieszkali. - Mam na myśli przedwojennych żydowskich mieszkańców tych miejscowości. Jest to nieodłącznie związane z przypominaniem o ich istnieniu współczesnym mieszkańcom – wyjaśnia Dąbrowski. Chodzi więc o to, by współcześni mieszkańcy tych miejscowości, o których pisze w różnych miejscach autor „Sztukmistrza z Lublina” poznali historię miejsca, w którym mieszkają i poznali dawnych mieszkańców. Wydaje mi się, że większości tej pamięci nie ma. Naszym celem jest obudzenie pamięci współczesnych – tłumaczy.
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera” dotrze w tym roku z dwudniowym programem do: Chełma, Piask, Szczebrzeszyna, Krasnobrodu, Józefowa, Biłgoraja, Tyszowiec, Janowa Lubelskiego, Bychawy, Kraśnika i Lublina. Rozpocznie się 18 lipca i potrwa do 28 lipca.
W każdej z odwiedzanych miejscowości festiwalowe wydarzenia odbywać się będą przez dwa dni. Wyjątkowym wydarzeniem jest zawsze widowisko „Przyjaciele Sztukmistrza” - w czasie spektaklu plenerowego artyści dadzą wspólny pokaz do akompaniamentu muzyki na żywo i fragmentów opowiadań Singera. Festiwalowi towarzyszy gazeta „Sztukmistrz”, która ma na celu prezentację festiwalu i ukazanie wielokulturowej historii miast i miasteczek Lubelszczyzny.
Głównym partnerem projektu jest Województwo Lubelskie. Festiwal wspiera także Ambasada Izraela w Polsce.
TRASA FESTIWALU
RAMOWY PROGRAM FESTIWALOWY
Dzień pierwszy
Dzień drugi