Nowy numer 38/2022 Archiwum

Bo dobrze mieć pasję

Może to być sport, sztuka albo gotowanie. Hobby zbliża do ludzi, przekonują duszpasterze lubelskiej parafii pw. Przemienia Pańskiego.

W domu parafialnym, który znajduje się w zasadzie na placu budowy, na parterze stoją równo ustawione rowery. - Każdy z nas ma rower i to w zasadzie nasz podstawowy środek transportu - mówi proboszcz parafii ks. Piotr Nowak. 

Ks. Piotr oprócz jazdy na rowerze ćwiczy też na siłowni. - Kiedyś miałem obawy, że nie dam rady z moją słabą kondycją, ale gdy wybrałem się po raz pierwszy, zobaczyłem, że przychodzą tam bardzo różni ludzie i to zdecydowanie nie tylko ci z dużymi bicepsami. Gdy okazało się, że razem ze mną ćwiczą i otyli, którzy chcą schudnąć i słabi fizycznie, którzy chcą podreperować zdrowie, to jakoś kompleksy mi minęły. 

Proboszcz z Przemienia Pańskiego na lubelską siłownię ściągnął również innych księży. - Mam też sukcesy duszpasterskie - śmieje się duszpasterz. - Jednemu z moich trenerów udzieliłem jakiś czas temu ślubu. 

Ks. Piotr podkreśla, że sport jest też tematem jego rozmów z parafianami. - Czasami żartuję sobie, jak coś przeciążę i chodzę połamany, że nie dla wszystkich sport to zdrowie. 

Sport ważny jest też dla wikariusza parafii przy ul. Nadbystrzyckiej, ks. Kordiana Broniarczyka. - Bardzo lubię jazdę figurową na łyżwach - opowiada. - Często w sezonie trenuję na lubelskim lodowisku.

- Ks. Kordian świetnie również gotuje - chwali wikariusza proboszcz. - Interesuję się zdrowym odżywianiem i rzeczywiście chyba potrafię coś dobrego przyrządzić - stwierdza ks. Kordian, który oprócz gotowania pasjonuje się także muzyką i od jakiegoś czasu uczy się grać na skrzypcach. - Przed seminarium interesowały mnie nauki ścisłe, później jednak to się trochę zmieniło. Teraz chodzę do ogniska muzycznego i uczę się gry na skrzypcach tak dla siebie, żeby się rozwijać a przy okazji, by móc od czasu do czasu podegrać coś naszej scholi. 

Jak zaznacza ks. Piotr, każdy z duszpasterzy, którzy pracują w parafii Przemienia Pańskiego ma swoją pasję. - Ks. Marek Sawicki jest świetnym historykiem sztuki, ks. Łukasz Głaz specem od nowej ewangelizacji a ks. Bogusław Marzęda, który jest diecezjalnym duszpasterzem rodzin nazaretańskich,  lubi grać w piłkę. 

Więcej o parafii Przemienia Pańskiego na naszej stronie i w wydaniu papierowym GN już wkrótce. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy