Nowy numer 23/2020 Archiwum

Najcenniejsze skarby Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego

Archiwum mieści się w samym sercu archidiecezji. Zawiera wiele cennych dokumentów i fotografii. To skarbnica wiedzy o ludziach i miejscach.

Można tu znaleźć listy, mapy, dekrety, fotografie i wiele innych cennych źródeł. Chociażby zdjęcie Achille Rattiego, przyszłego Piusa XI, który odwiedził Chełm. Najcenniejsze skarby Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego   Achille Ratti w Chełmie Reprodukcja/ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

- Najstarszym dokumentem znajdującym się w archiwum jest księga z 1452 r., dotycząca działalności Konsystorza Lubelskiego jeszcze z okresu, gdy Lublin należał do diecezji krakowskiej. Natomiast najstarszy dokument pergaminowy pochodzi z 1419 r. i dotyczy pobytu króla Władysława Jagiełły w Krasnymstawie - tłumaczy s. Karolina Anna Kołodziejczyk. Najcenniejsze skarby Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość - Natomiast najstarszy dokument pergaminowy w naszym archiwum dotyczący Lublina został sporządzony 8 lutego 1468 r. przez legata papieskiego i dotyczy pozwolenia na odprawianie nabożeństwa z wystawionym Najświętszym Sakramentem w monstrancji i procesję w jeden z czwartków, w nieistniejącym obecnie kościele parafialnym św. Michała w Lublinie - wyjaśnia s. Karolina.

Siostra na co dzień jest archiwistką, spotyka się z ludźmi, którzy chcą skorzystać z zasobów archiwalnych: od studentów, poprzez naukowców aż po muzealników. Należy do Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej, ukończyła studia z historii na KUL.


Obszerna rozmowa z S. Karoliną Anną Kołodziejczyk na temat jej pracy w archiwum i ciekawej drodze powołania w kolejnym numerze papierowego Lubelskiego "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama