Nowy numer 21/2020 Archiwum

Najlepszą reklamą jest jakość

Założycielami Szkoły Języka i Kultury Polskiej na lubelskiej uczelni byli o. prof. Mieczysław Krąpiec i prof. Stefan Sawicki.

Pierwszy pełnił wtedy funkcję rektora, drugi prorektora KUL. Było to dokładnie czterdzieści pięć lat temu. – Pomysł był skierowany wtedy głównie do środowisk polonijnych, choć nie tylko. Chodziło o umożliwienie ludziom z polskimi korzeniami z USA i Kanady przyjazdu do Polski, aby mogli uczyć się języka i kultury. Wydarzenia, takie jak szkoła letnia czy kurs języka polskiego, zwalniały z wielu formalności – wyjaśnia Cezary Ruta, kierownik dydaktyczny Szkoły Języka Polskiego na KUL. Z biegiem lat zaczęły przyjeżdżać do Lublina osoby, które nie miały polskich korzeni, a język był im potrzebny do pracy czy kontaktów rodzinnych. – Stąd pojawiły się zmiany programowe. Niegdyś było więcej wycieczek i programu folklorystycznego, obecnie największy nacisk kładziemy na naukę języka polskiego i prezentowanie polskiej kultury – dopowiada C. Ruta.

Najintensywniej latem

Szkoła Języka i Kultury Polskiej najbardziej znana jest z letnich kursów, czyli tzw. Szkoły Letniej. Jest ona jednostką wewnętrzną KUL. W tym roku na letni kurs zgłosiła się rekordowa liczba – bo aż 150 studentów z kilkudziesięciu krajów na świecie. – Szkoła nie jest najtańsza, ale jest bardzo dobra. Wszyscy są zadowoleni z efektów nauki u nas. Mamy zarówno studentów komercyjnych, którzy sami płacą za kurs językowy, ale też stypendystów, którzy chcą studiować w Polsce i mają przyznane stypendia z budżetu państwa, które funduje Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Są też studenci z Ukrainy, którzy otrzymują finansowanie ze specjalnego projektu – tłumaczy ks. dr hab. Jarosław Jęczeń, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL. Uczestnicy kursu uczą się w gmachu głównym uniwersytetu, korzystają z uczelnianej stołówki, mieszkają w akademikach. To wszystko powoduje, że mimo wakacji cały czas coś się dzieje, nie tylko na poziomie wizerunkowym, ale także ekonomicznym. − W tym roku w ramach 45. edycji szkoły letniej mamy studentów z 39 krajów. Poza miesiącami wakacyjnymi natomiast w szkole uczą się języka przeważnie studenci komercyjni – podkreśla ks. J. Jęczeń.

Poziom i atmosfera przyciągają

Po zakończonym kursie prowadzący zajęcia, jak i kierownictwo, czekają na ankiety zwrotne uczestników. Bo to najlepsza i najbardziej wiarygodna ocena, naturalnie obok frekwencji. – W czasie pobytu uczestnicy wypełniają przynajmniej dwie ankiety. A najmilsze jest to, co otrzymujemy po zakończeniu kursu. Jeszcze milszą oceną są kolejne powroty naszych studentów z zagranicy albo wybór studiów na naszej uczelni na stałe – precyzuje Cezary Ruta. Jak zaznacza, podstawą reklamy dla szkoły polonijnej są „dobre usta”. – Większość naszych obecnych studentów to osoby, które usłyszały od innych, że prezentujemy dobry program i dobrą jakość nauczania na naszym uniwersytecie. Jedna z doktorantek na amerykańskiej uczelni powiedziała nam, że w Stanach mówi się, że jeśli ktoś chce się nauczyć polskiego, to powinien przyjechać do Lublina. Nie wystarczy cieszyć się z dobrej opinii, ale nadal na nią rzetelnie i intensywnie pracować – mówi. Nauka w Letniej Szkole Języka Polskiego KUL jest niezwykle intensywna. Zależy od chęci i możliwości osoby zainteresowanej. Każdego dnia studenci poświęcają od pięciu do ośmiu godzin na naukę w ramach zajęć, które trwają od dwóch do ośmiu tygodni.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama