GN 47/2020 Archiwum

Jak zostać mistrzem ceremonii?

Już 2 listopada rusza trzeci w historii naszej archidiecezji kurs dla kandydatów na ceremoniarzy parafialnych.

Ministranci, którzy wezmą udział w tym wyjątkowym szkoleniu, przez pięć kolejnych weekendowych spotkań będą kształtować swojego ducha i dojrzałość chrześcijańską. Kurs zakończy się uroczystym włączeniem w poczet ceremoniarzy w trakcie pielgrzymki ministrantów do Wąwolnicy.

Zanim to jednak nastąpi, gimnazjaliści i licealiści z naszej diecezji, którzy zgłoszą się na kurs, przez pięć miesięcy będą się uczyć podstaw liturgii, Mszału Rzymskiego i struktury Mszy św. Przede wszystkim jednak będą formować się duchowo. – Tak naprawdę najważniejsze jest, by ministranci przez cały czas trwania kursu bardziej dojrzeli w wierze – przekonuje ks. Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz ministrantów i lektorów. – Ja nie stawiam tylko na formację liturgiczną, nie stawiam na zewnętrzne postawy. Chodzi mi bardziej o to, by w tym czasie ukształtować osobowość młodego człowieka – mówi. 

Po skończeniu kursu ceremoniarza jego absolwenci stają się "prawą ręką" księdza w parafii, choć – jak mówi ks. M. Grzesiak – ci, którzy biorą w nim udział, już są wyjątkowi. – To ludzie, którzy wiedzą, czego chcą i czego oczekuje od nich Pan Bóg – podkreśla.

Kurs będzie się odbywał w Dąbrowicy, w "Domu Spotkania". Kandydat do posługi ceremoniarza musi wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz dostarczyć opinię księdza
opiekuna oraz zgodę księdza proboszcza. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama