Sesja naukowa kończy obchody jubileuszu 20 lat obecności "Gościa Niedzielnego" w archidiecezji lubelskiej.
Konferencję otworzył prorektor KUL ks. prof. Andrzej Kiciński, który witając gości, wskazał na liczne związki lubelskiego "Gościa Niedzielnego" z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.
- Mówimy tymi samymi językami, nie tylko dlatego, że KUL i "Gość Niedzielny" wyrosły z środowiska wspólnych wartości, ale również dlatego, że dziennikarze lubelskiego "Gościa" są absolwentami KUL. To oznacza, że rozumiemy się bez słów, że są dla nas rzeczy oczywiste i łatwiej nam korzystać ze wspólnych doświadczeń - mówił ks. prof. Kiciński.
Wzajemna relacja "Gościa" i KUL obecna jest na wielu płaszczyznach. Katolicki uniwersytet jest źródłem wielu ciekawych informacji, a prowadzone tu badania i działania stają się czasem bohaterami tekstów na łamach tygodnika. - Wielu pracowników naszej uczelni, a także studentów jest jego stałymi czytelnikami. Ja sam się do nich zaliczam. Wiem, że gościowe teksty bywają źródłem inspiracji dla wielu z nas - mówił prorektor.
Podzielił się też osobistym doświadczeniem, że kiedy odwiedza swoją mamę w Łukowie, ona nazywa go "gościem niedzielnym", nawet wtedy, gdy nie ma niedzieli.
- To jeszcze jeden powód do tego, by dobrze kojarzył mi się tygodnik "Gość Niedzielny". Przywołałem moją mamę, bo chcę też przytoczyć słowa Karla Rahnera, który mówił, że Kościół jest jak stara kobieta pomarszczona i poraniona, ale to wciąż matka, którą się kocha i której nie można uderzyć. Taki obraz Kościoła Matki wygląda też z łamów "Gościa Niedzielnego" - zaznaczył profesor.
Wśród gości na konferencji organizowanej wspólnie przez naszą redakcję i KUL są także: dr hab. Monika Przybysz, prof. UKSW, dr hab. inż. Artur Paździor, prof. PL, ks. dr hab. Andrzej Draguła, prof. US, dr Mirosław Chmielewski CSsR, KUL, Rafał Sztejka SJ, duszpasterz akademicki KUL, prof. Iwona Hofman, UMCS, dr hab. Justyna Szulich-Kałuża, prof. KUL, i dr hab. Ewa Marciniak, UW.
Więcej o konferencji będzie można przeczytać po jej zakończeniu.