Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

100 tys. dolarów nagrody dla ks. Mieczysława Puzewicza

Założyciel Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu otrzymał nagrodę "Małopolskiego Nobla", przyznawaną przez Sejmik Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II "Veritatis Splendor".

Nagroda przyznawana jest "za zasługi na rzecz szerzenia dialogu między kulturami w wymiarze kulturowym, społecznym, międzyreligijnym, uwzględniające całokształt dokonań lub jednostkowe osiągnięcia w duchu nauczania i działania św. Jana Pawła II" (za uchwałą Nr XXVI/378/16 Sejmiku Województwa Małopolskiego).

W roku 2018 r. nagroda została przyznana po raz drugi. 

Wyróżnienie mające charakter międzynarodowy zostało wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się 15 października w Teatrze im, Juliusza Słowackiego w Krakowie.

- Myślę, że jestem dobrym przykładem tego że św. Jana Pawła II warto czytać, a przede wszystkim warto jego natchnienia zamieniać w konkrety w rzeczywistość - powiedział na briefingu prasowym w urzędzie marszałkowskim ks. Mieczysław. 

Do grona kapituły Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor zaproszono wysokich rangą przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz znakomitości ze świata kultury, polityki i nauki.

W jej skład wchodzą m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, kard. Donald Wuerl, arcybiskup waszyngtoński, kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Ameryki, George Weigel, prof. Michał Heller, Rocco Buttiglione i prof. Hanna Suchocka

Ks. Mieczysław Puzewicz od wielu lat angażuje się na rzecz budowania dialogu w wymiarze międzyreligijnym i międzykulturowym. Od początku zaangażowania przyświecała mu papieska idea budowania Cywilizacji Miłości oraz nauczanie Jana Pawła II, które wprowadza w życie.

Założyciel Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu zainicjował i prowadzi działania solidarnościowe m.in na Kubie, w Gruzji, na Ukrainie, w Serbii i Irackim Kurdystanie.

Z myślą o solidarnych działaniach za granicą założył Stowarzyszenie Solidarności Globalnej. Skutecznie wspiera także przybywających do Polski uchodźców.

Ks. Mieczysław aktywnie angażuje się także w pomoc osobom bezdomnym i byłym więźniom. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy