Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Most do nieba buduje polska zakonnica na Litwie

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci towarzyszy rodzinom w najtrudniejszych momentach życia, kiedy to przychodzi choroba i śmierć dziecka. Podobną placówkę buduje na Litwie polska zakonnica, która potrzebuje pomocy.

Do tej pory na Litwie nie ma żadnego hospicjum dla dzieci. Rodziny, które stanęły przed dramatem choroby i śmierci dzieci, muszą radzić sobie same.

– Polskie doświadczenia wielu miejsc, gdzie można znaleźć wsparcie i pomoc w tym niezwykle trudnym doświadczeniu pokazują, że nie można stać obojętnie. Dlatego jakiś czas temu w Wilnie udało się stworzyć placówkę dla dorosłych, ale dzieci wciąż takiego miejsca nie mają. Do dziś pamiętam, jak do hospicjum przyszła mama, która za rękę trzymała słabiutkiego chłopczyka. Patrząc mi w oczy, powiedział: „Mam raka. Pomożesz mi?” i zaczął płakać. Wzięłam go na kolana, przytuliłam i też płakałam. Obiecałam: „Pomogę ci”. Most do Nieba wziął się z tej prośby. I gorącego pragnienia, by miłosierdzie rozlało się z Wilna na całą Litwę, a przecież Wilno, to miejsce, gdzie Jezus objawił s. Faustynie posłanie miłosierdzia – opowiada s. Michaela Rak.

Co roku z powodu nieuleczalnych chorób umiera na Litwie ponad 120 dzieci. Dla większości rodzin oznacza to samotną batalię o ostatnie chwile swoich skarbów. Umierające dzieci nie mają swojego miejsca, gdzie mogą spędzić ostatnie dni w godnych warunkach i przyjaznym otoczeniu. Dlatego, na wielokrotne i uporczywe prośby litewskich lekarzy, s. Michaela przy wsparciu Fundacji Aniołów Miłosierdzia podjęła się budowy Mostu do Nieba. W Wilnie wszyscy wiedzą, że jeżeli trzeba zrobić coś niemożliwego, to trzeba poprosić s. Michaelę.

Koszt budowy hospicjum dziecięcego to przeszło 1.200.000 euro, czyli 5.000.000 złotych. Jest to ogromne wyzwanie, ale także wezwanie do ufności Jezusowi, że On prowadzi to dzieło.

– Dlatego prosimy o wsparcie finansowe tej wyjątkowej misji. Mamy już miejsce, gdzie hospicjum stanie. Na razie to barak, w którym są garaże, ale z Bożą pomocą to miejsce stanie się mostem do nieba, który pomoże dzieciom wybrać się na drugą stronę, a ich rodzicom postara się w tej dramatycznej sytuacji okazać wsparcie – mówi s. Michaela.

Pomóc hospicjum na Litwie może każdy. Wystarczy wejść na stronę www.mostdonieba.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy