Nowy numer 22/2020 Archiwum

Czy Józef Piłsudski był ewangelikiem, katolikiem czy niewierzącym?

Nie tylko o tym będzie można się dowiedzieć podczas konferencji zorganizowanej w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przez dwa dni na KUL potrwa konferencja naukowa: „O niepodległości ekumenicznie - wyznawcy różnych Kościołów dla Rzeczpospolitej”.

W sali 113 CTW naukowcy i przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich będą poruszać tematykę związaną z wkładem przedstawicieli poszczególnych wyznań w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Od poniedziałku 5 listopada uczestnicy konferencji będą mogli się dowiedzieć o roli i znaczeniu poszczególnych Kościołów w Polsce i ich przywódców oraz członków dla przemian w latach 1918–1939. Ciekawie zapowiada się panel, w którym prof. Tadeusz Stegner zechce wyjaśnić czy Józef Piłsudski był ewangelikiem, czy katolikiem, a także wykład poświęcony bp. Juliuszowi Bursche.

Równie ciekawie prezentuje się drugi dzień konferencji. We wtorek 6 listopada m.in. prof. Andrzej Friszke, poruszy zagadnienie obecności Polaków różnych wyznań w Sejmie i Senacie II RP.

Organizatorem wydarzenia są: Instytut Ekumeniczny KUL, Pracownia Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL, Pracownia Literatury Polsko-Żydowskiej KUL, Miasto Lublin, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Wydarzenie patronatem medialnym objął lubelski „Gość Niedzielny”. Pełny program konferencji znajduje się TU.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama