Nowy numer 23/2020 Archiwum

Skala ocen od 1 do 6 w szkole jest skażona

Tak uważają twórcy Bednarskiej Szkoły Realnej, którzy odwiedzili Lublin i opowiedzieli o wyzwaniach współczesnej szkoły.

Dorota i Janusz Fiettowie kilka lat temu założyli w Warszawie Bednarską Szkołę Realną - czteroletnie liceum ogólnokształcące. Dziś szkoła jest oblegana co roku przez młodych ludzi, którzy mają wizję swojej edukacji i naprawdę chcą się uczyć. 

- Gdy myśleliśmy o liceum, od razu pojawiło się pytanie, kto powinien się w nim uczyć - mówi Janusz Fiett. - Tak naprawdę dzisiejsze liceum nie jest dla wszystkich. To szkoła dla tych, u których wyczuwa się pewien akademicki kierunek, bo co dziś można po liceum robić - tylko dalej się uczyć - stwierdza. -  Dlatego myśmy chcieli stworzyć szkołę, która wypuszczałaby człowieka z pewnymi konkretnymi umiejętnościami, również umiejętnościami dotyczącymi decydowania o samym sobie. Chcemy, żeby nasi absolwenci wychodzili ze szkoły i bardzo świadomie podejmowali decyzję, czy iść na studia, na jakie, a może nie od razu, może wtedy, kiedy to będzie potrzebne. Chcemy, żeby nasi uczniowie po skończeniu liceum już coś umieli, żeby potrafili założyć firmę albo poszli pracować do firmy i żeby w tym wyborze byli wolni.

Zdaniem twórców Bednarskiej Szkoły Realnej współczesna szkoła powinna zacząć wreszcie nadążać za zmianami tego świata i przygotowywać ludzi do sytuacji, w których przyjdzie im żyć. - Dziś szkoła nie powinna szkolić jedynie w tym kierunku, jak być efektywnym, ale powinna dawać możliwie dużo refleksji, jak sobie dobrze ułożyć życie. Bo bardzo ważna jest umiejętność decydowania o sobie, wybierania tego, co jest najważniejsze, po to, by nie żyć według pewnego schematu: coraz lepiej, coraz więcej, coraz efektywniej. Chodzi o to, by wyjść z pułapki maksymalizowania wszystkiego, by mieć czas skorzystać z tego życia. Bo czy im więcej zarobię, to będę miał lepsze życie?

Choć, żeby dostać się do szkoły realnej w Warszawie, uczeń musi przejść trójstopniowy egzamin, w którym oprócz oceny wiedzy ogólnej, sprawdza się także umiejętność współpracy w grupie i to czy młody człowiek ma pomysł na siebie, Bednarska Szkoła Realna duży nacisk kładzie na kompetencje miękkie. - Efektywność u nas zawsze idzie w zgodzie z etycznością - zaznacza Janusz Fiett. 

Uczniowie Bednarskiej Szkoły Realnej lubią chodzić do szkoły. Wynika to przede wszystkim z tego, że czują się tam u siebie. - Jeśli się chce kształtować samodzielnego, zmotywowanego człowieka, który lubi chodzić do szkoły, to musi on uważać, że to jest jego miejsce - stwierdza Dorota Fiett, która jest dyrektorem warszawskiej szkoły. - Jeśli to ma być jego miejsce, to on musi czuć, że może o nim współdecydować. Jak poczuje, że może o nim współdecydować, to się okazuje, że musi wziąć odpowiedzialność za to, o czym zaczyna decydować.

Decyzją uczniów był m.in. fakt, że w klasie pierwszej nie ma ocen liczbowych. Są wyłącznie recenzje i oceny opisowe. W klasach starszych dopuszczalne jest ocenianie w formie liczbowej, ale najczęściej wyrażane jest ono w procentach bądź ułamkach - Definitywnie odeszliśmy od skażonej skali ocen, jaką jest skala od 1 do 6 - stwierdza D. Fiett. 

Przedstawiciele Bednarskiej Szkoły Realnej uczestniczyli w Lublinie w Forum Edukacji Realnej, zorganizowanym pod patronatem Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS.  W trakcie forum zaprezentowana została także idea powołania do życia Lubelskiej Szkoły Realnej, prowadzonej na wzór warszawski, która swą działalność rozpocznie we wrześniu 2019 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Teacher
  19.11.2018 13:19
  A na Zachodzie, gdzie wprowadzono opisowe oceny wraca się do do ocen liczbowy, które bardziej motywują uczniów.
  doceń 9
 • Gość
  19.11.2018 13:27
  co to znaczy "skażona" ?
  doceń 13
 • kujon
  19.11.2018 19:35
  Jasne że od 1 do 6 to kicha, ani nauczyciel ani uczeń nie wiedzą jak to wymierzyć, jeden wte czy wewte. Powinno być od 2 do 5 i wystarczy. Dwója na szynach albo piątka w koronie lepiej działają na wyobraźnię niż jakaś obojętna emocjonalnie 1 czy 6. Oceny opisowe to chyba nie nadają się do codziennej oceny uczniów, nawet z użyciem kopiuj i wklej. Dziennik byłby fizycznie nie do udźwignięcia, chyba że taki zawieszony w chmurze. I czasu na lekcji by zabrakło. Skala skażona - to chyba bezsensownymi reformami szkolnictwa, jakie wprowadzano by czymś się w urzędach w ramach postępu "wykazać". Na zasadzie co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie.
 • Noman
  20.11.2018 06:18
  Jeśli to jest szkoła prywatna to rozumiem że chodzi o jak największą liczę uczniów którzy będą zadowoleni a rodzice też będą zadowoleni i będą płacić czesne bez zbędnego zadawania pytań. Prawda stara jak świat jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama