Nowy numer 41/2019 Archiwum

Są groźniejsze wirusy, ale ten…

Zakończony Europejski Tydzień Testowania HIV ma zachęcić społeczeństwo do badania się i edukacji.

Pionierzy zmiany mentalności

Swoją działalność zaczęli pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Obaj pracowali z osobami uzależnionymi. Piotr Dudziak i Andrzej Pierzchała postanowili zrobić krok naprzód, odkrywając, że wśród osób uzależnionych w Puławach i Lublinie jest niska świadomość związana z zakażeniem wirusem HIV. – Była to potrzeba chwili. Osoby uzależnione dowiadywały się o swoim zakażeniu podczas leczenia. Udało nam się zmniejszyć zakaźność poprzez pracę na ulicy. Wyszliśmy do nich z nowym sprzętem, ale warunek był taki, by oddali używany – wspominają. Założyli w Lublinie czwarty tego typu punkt w Polsce, po Warszawie, Szczecinie i Wrocławiu. Stracili w tym czasie niektórych znajomych, bo ci nie rozumieli ich działalności oraz zaangażowania. − Świadomość wtedy była bardzo niska. Było to zjawisko powszechne. Proszę sobie wyobrazić, że osoby z wirusem nie były obsługiwane przez stomatologów. Jedna z zakażonych kobiet nie została przyjęta na porodówkę, odesłano ją z miasta powiatowego do Lublina. Dopiero tu mogła urodzić. A przecież wirus HIV nie jest najgroźniejszy. Mamy do czynienia z groźniejszymi, ale o tym nie chcemy wiedzieć – precyzuje Dudziak. Jakiś czas temu A. Pierzchała rozwieszał plakaty informacyjne w autobusach MPK. Wisiały przez bardzo długi czas. Przyniosły dużą frekwencję zgłaszających się na badanie osób. Ale na uniwersytetach, mimo wcześniejszego ustalenia z władzami, plakaty szybko zniknęły.

Dla dobra wszystkich

– Najgorsze dla całej sprawy były zmiany adresów naszego punktu. Byliśmy już w kilku miejscach. Mieliśmy gabinet nawet przy sanepidzie, ale usłyszeliśmy, że oni nas nie chcą, bo HIV to „śliska sprawa”. Nie poddawaliśmy się. Dobry czas dla PKD i osób chcących wykonać badanie rozpoczął się wraz z chwilą, gdy zainicjowaliśmy współpracę z katolickim stowarzyszeniem „Agape”. Zaczęliśmy działać przy szpitalu przy ul. Biernackiego, ale niestety, doszło do jego likwidacji. Teraz od kilku lat jesteśmy w przychodni przy ul. Spokojnej 3 w Lublinie i pracujemy systematycznie i spokojnie – precyzuje pielęgniarz.

PKD mieści się przy Punkcie Pobrań Przychodni SP ZOZ MSW przy ul. Spokojnej 3. Jest czynny we wtorki i czwartki w godz. 16.00−18.30. Telefon 512 619 714 jest czynny w godzinach pracy punktu. Wywiad i badanie przeprowadzane są przez specjalistów: pielęgniarzy oraz doradców okołotestowych.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL