To wydarzenie zmieniło Lublin

Gdyby nie decyzja podjęta przed stu laty przez ks. Idziego Radziszewskiego dotycząca Lublina, dziś nasze miasto wyglądałoby zupełnie inaczej. Można powiedzieć, że z dużym prawdopodobieństwem byłoby prowincjonalną osadą.

Decyzja, by w Lublinie powstał Katolicki Uniwersytet Lubelski, który jest równolatkiem Polski niepodległej, miała dla naszego regionu ogromne znaczenie. Do miasta zaczęli napływać nie tylko liczni studenci, co sprzyjało rozwojowi regionu, ale i wybitni naukowcy, których działalność nie ograniczała się tylko do nauczania. Swoją wiedzą, pomysłami i przedsiębiorczością zasilali różne dzieła powstające w mieście, przyczyniając się do jego rozwoju.

Dokładnie 100 lat temu 8 grudnia, odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego na KUL, który wpisał się w historię Polski jako jasny punkt na jej mapie, szczególnie w czasach komunizmu.

Uroczystości upamiętniające powstanie KUL rozpoczną się o godz. 8.00 Mszą św. w kościele akademickim KUL, następnie o godz.10.00 w auli kard. Wyszyńskiego odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu KUL. W sposób szczególny dzień ten będzie poświęcony pamięci założyciela i pierwszego rektora uczelni, ks. Idziego Radziszewskiego.

Eucharystii w kościele akademickim KUL przewodniczyć będzie i homilię wygłosi bp Witold Mroziewski, biskup pomocniczy Brooklynu. Następnie w Auli Stefana kard. Wyszyńskiego odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu KUL. Podczas spotkania wręczone zostaną m.in. medale za zasługi dla KUL oraz medale jubileuszowe 100-lecia KUL.

W programie obchodów jest również złożenie kwiatów na grobie ks. Idziego Radziszewskiego oraz odsłonięcie jego pomnika na skwerze abp. Józefa Życińskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..