Nowy numer 3/2021 Archiwum

Niepublikowane notatki ks. Karola Wojtyły wydrukowane

Choć wielu wiedziało, że istnieją, nikt wcześniej nie pokusił się o ich publiczne ujawnienie. Teraz zrobił to Instytut Jana Pawła II KUL.

Prezentacja książki „Katolicka etyka społeczna” autorstwa ks. Wojtyły odbyła się w ramach międzynarodowej konferencji naukowej „Etyka i społeczeństwo. O aktualności katolickiej nauki społecznej”.

Zbiór dwóch teczek z luźnymi kartkami zapisanymi przez ks. Karola Wojtyłę został znaleziony prawdopodobnie tuż po tym, jak został on wybrany na papieża w 1979 roku. − Na jednej z pierwszych kart tego dzieła znajdujemy inicjały „TS” i właśnie tę datę − informuje prof. Wojciech Kruszewski z KUL, zaangażowany w wydanie rękopisu. − Dlatego przypuszczamy, że to właśnie ks. Tadeusz Styczeń odnalazł to dzieło.

Notatki datowane są na rok 1957 i mimo że nigdzie nie ma podpisu ks. Karola Wojtyły, to – jak mówi prof. Kruszewski – bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że są one autorstwa papieża Jana Pawła II.

Choć początkowo były przypuszczenia, że odnaleziony rękopis to przeredagowane notatki ks. Jana Piwowarczyka, który na początku lat 50. wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim przedmiot o nazwie „katolicka etyka społeczna”, to jednak dziś już wiadomo, że jest to dzieło oryginalne i bez wątpienia wydane po raz pierwszy.

Obecny na promocji książki ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, podkreślał, że skrypt na pewno przyczyni się do lepszego opisania historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i całej społeczności akademickiej pozwoli lepiej poznać rozwój myśli Jana Pawła II. − Tekst powstał jako pomoc dydaktyczna dla studentów − wyjaśnia prof. Agnieszka Lekka-Kowalik z KUL. − Nie jest to monografia naukowa, ale skrypt dydaktyczny do wykładu kursorycznego. Zdaniem pomysłodawców wydania dzieła, „Katolicka etyka społeczna” ks. Karola Wojtyły − choć nie może zastąpić uwspółcześnionego wykładu – pozostaje nadal wartościowym wprowadzeniem w elementarne kwestie etyki społecznej oraz teologiczne i filozoficzne racje proponowanych rozwiązań.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama