16 grudnia odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem pomnika upamiętniającego rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, zorganizowane przez Komisję Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” Grupy Azoty Puławy S.A.
Obchody rozpoczęła Msza św. w parafii Brata Alberta Chmielowskiego w Puławach, której przewodniczył abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Podczas homilii mówił o pokoju, który daje Chrystus. Głosił, że „Kościół w Polsce zachęca w roku liturgicznym, który rozpoczął się w pierwszą niedzielę Adwentu do tego, byśmy w mocy Bożego Ducha czuli się posłani do pełnia zadań w ojczyźnie i Kościele”.
- Mamy tak jak św. Jan Chrzciciel przygotowywać drogi Chrystusowi do ludzkich serc, prostować kręte ścieżki, wypełniać doliny i równać pagórki, nie powiększać podziałów jakie są, ale je zasypywać po to, aby wszyscy ludzie ujrzeli zbawienie Boże - mówił metropolita lubelski.
Podczas poświęcenia pomnika Wiktoria Winnicka Bezpośrednio po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, który znajduję się przy Grupie Azoty Puławy, gdzie odbyła się druga część obchodów. Odśpiewano hymn narodowy, a z przemówień zgromadzeni mogli dowiedzieć się o historii strajku, który odbywał się w puławskich zakładach. Nie zabrakło słów uznania dla działaczy wolnościowych. Po przemówieniach abp Stanisław Budzik pobłogosławił pomnik. Kolejnym punktem obchodów było przekazanie Komisji Międzyzakładowej krzyża strajkowego przez Jana Okonia, po czym uczestnicy spotkania złożyli wieńce pod pomnikiem. W uroczystości wzięli udział przedstawiciel władz państwowych i lokalnych, związkowcy, przedstawiciele licznych organizacji oraz szkół i mieszańcy Puław.