Nowy numer 3/2021 Archiwum

23 grudnia o godz. 12.30 uroczyście weszli do kościoła

Po przeszło półtorarocznym remoncie kościół św. Piotra Apostoła w centrum Lublina znowu został otwarty dla wiernych.

Choć jak mówi rektor kościoła św. Piotra ks. Bogusław Suszyło, prace remontowe nie zakończyły się jeszcze całkowicie, to jednak najbliższa niedziela zainauguruje ponowne sprawowanie Eucharystii i nabożeństw w świątyni. 

- Przez te półtora roku zrobiony został poważny remont kościoła - podkreśla ks. Bogusław. - Mamy nowe posadzki, podłogowe ogrzewanie, poszerzone zostało wejście do krypt i zamontowana klapa pneumatyczna. Odrestaurowane zostały ławki, konserwacji poddano także obrazy oraz sześć ołtarzy ściennych. Odnowiony został ołtarz główny i polichromia. Renowację przeszła również ambona, niestety konieczne jest jeszcze wprowadzenie kilku poprawek, więc na jej montaż trzeba chwilę poczekać. 

Mimo że wierni będą mogli w końcu wejść do kościoła, to jednak nie oznacza to końca prac remontowych. - Ufamy, że sukcesywnie będziemy odnawiać to, co jeszcze zostało do odnowienia, czyli pilastry w nawie głównej, chór a tam wymiana posadzki i remont organów oraz polichromia pod chórem, na chórze a także sufit - informuje rektor kościoła. 

Ksiądz Suszyło mówi, że zostały już złożone wnioski o dofinansowanie kolejnych prac, natomiast żaden remont nie mógłby się odbyć bez pomocy sponsorów, którzy włączają się w remont tego wyjątkowego kościoła. - To świątynia, która ma piękną historię - opowiada kapłan. - Mieszkały tu panny bernardynki, ojcowie jezuici, to tutaj miała swój początek droga neokatechumenalna i to także tutaj rozpoczął się w Lublinie ruch narodowościowy. 

Wszyscy, którzy z utęsknieniem czekają na pierwszą Mszę św. w odnowionym kościele, zaproszeni są na uroczystą Eucharystię 23 grudnia na godz. 12.30. Eucharystii przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik, który konsekruje nowy, posoborowy, kamienny ołtarz. 

- Zapraszamy też na świętowanie w odnowionym kościele 26 grudnia o godz. 19. Pieśni o Narodzeniu zagra Gospel Rain, natomiast 6 stycznia wystąpi zespół Melomeni - zaśpiewają przepiękne kolędy. 13 stycznia zaś zapraszamy na rodzinne kolędowanie wszystkie muzykujące rodziny oraz wspólnoty, które chciałby z nami świętować i oddać Panu chwałę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama