Nowy numer 22/2020 Archiwum

Unia lubelska - to warto wiedzieć

Wystawę opowiadającą o tym czym była Unia lubelska i jakie przyniosła konsekwencje można już oglądać w Lublinie, potem plansze powędrują do innych polskich miast.

Korowód postaci w strojach z czasów unii lubelskiej zainicjował otwarcie wystawy poświęconej temu wydarzeniu. Od 28 grudnia do 28 lutego można ją oglądać na placu Litewskim.

- Unię lubelską podpisano 1 lipca 1569 roku i był to jedyny tego typu akt w całej Europie, który zmienił oblicze środkowo-wschodniej części naszego kontynentu - mówi współorganizator wystawy, historyk dr Marcin Gapski z Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

Wystawa przedstawia długi proces, jakim było dojście do unii lubelskiej.

- Wszystko rozpoczęło się wraz z objęciem władzy przez Władysława Jagiełłę. Często o tym zapominamy, ale to w Lublinie 2 lutego 1386 roku panowie polscy obwołali go królem. Ten związek później został potwierdzony podpisaniem tu unii lubelskiej. Nasza wystawa pomaga prześledzić losy tego związku aż do początku XVII wieku – mówi dr Marcin Gapski z Muzeum Lubelskiego.

Jeden z egzemplarzy wystawy przez cały przyszły rok będzie eksponowany przed siedzibą Muzeum Lubelskiego. Drugi do końca lutego można oglądać przed pałacem Lubomirskich (Wydział Politologii UMCS) przy pl. Litewskim. Później ma być prezentowany m.in. w Warszawie, Krakowie i Sandomierzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama