To był rok - wybrane wydarzenia 2018 przejdź do galerii

Miniony rok obfitował w szereg różnych wydarzeń zarówno w życiu lokalnego Kościoła, jak i naszego regionu. O wielu z nich można było przeczytać na naszych łamach.

Przegląd subiektywnych wydarzeń minionego roku zebraliśmy dla Państwa w naszej galerii. Zachęcamy do jej obejrzenia i przypomnienia sobie, jak to było. Kilka z nich przypominamy także poniżej.

Wąwolnica
Miejsce obfitości łask

40 lat temu w błocie i ulewnym deszczu tysiące ludzi uczestniczyło w koronacji cudownej figury Matki Bożej. 10 września 1978 roku figurę Matki Bożej Kębelskiej koronował za zgodą papieża Pawła VI ordynariusz lubelski bp Bolesław Pylak. Była to ostatnia koronacja maryjna w Polsce, przed pontyfikatem Jana Pawła II. Wydarzenia z tamtego czasu przypomniał abp Stanisław Budzik podczas jubileuszowych uroczystości, które jak przed 40 laty zgromadziły rzesze wiernych oraz wielu gości, wśród których byli: kard. Stanisław Dziwisz i bp Henryk Tomasik. Sanktuarium w Wąwolnicy słynie łaskami wypraszanymi przez Matkę Bożą. W minionym roku w księdze cudów odnotowano kilkanaście świadectw uproszonych łask.

20 lat lubelskiego „Gościa Niedzielnego”

W minionym roku nasza redakcja świętowała jubileusz 20-lecia swego istnienia. Było to okazją do wielu wspomnień, spotkania z czytelnikami i pracownikami lubelskiego „Gościa” oraz do modlitwy zarówno za redaktorów, jak i odbiorców naszych tekstów. Świętowanie rozpoczęła Msza św. w archikatedrze pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika, była też sesja naukowa i koncert fortepianowy w wykonaniu znakomitego pianisty Zbigniewa Raubo. Ks. Rafał Pastwa, kierownik lubelskiego GN, odebrał też w imieniu redakcji medal 700-lecia miasta Lublin.

KUL
Sto lat

Sulecie KUL w przestrzeni miasta zapisało się odsłonięciem pomnika ks. Idziego Radziszewskiego. Idąca postać z książką w dłoni stanęła na skwerze abp. Józefa Życińskiego. Odsłonięciu pomnika zaprojektowanego przez prof. Jerzego Fobera towarzyszyła oprawa przygotowana przez Leszka Mądzika. Rok 2018, w którym KUL wraz z niepodległą Rzeczpospolitą świętowali 100 lat, obfitował w różne wydarzenia zarówno naukowe, jak i kulturalne. W świętowanie urodzin uniwersytetu wpisał się światowy zjazd absolwentów, który odbył się w czerwcu i zgromadził byłych studentów rozsianych po całym świecie. Są oni dziś ambasadorami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Polski w najodleglejszych zakątkach świata.

40. pielgrzymka
Pieszo do Matki

W 2018 roku odbyła się 40. piesza pielgrzymka z Lublina na Jasną Górę. Organizacji podjął się o. Ludwik Wiśniewski, wtedy duszpasterz akademicki w Lublinie, doświadczony już wcześniej w pielgrzymce warszawskiej. Wsparli go inni kapłani i kilka sióstr zakonnych. Wszyscy otrzymali błogosławieństwo bp. Bolesława Pylaka. 4 sierpnia bp pomocniczy Zygmunt Kamiński odprawił dla tej niewielkiej grupy pątników Mszę św. Następnego dnia pielgrzymi pojechali do Wąwolnicy. Stamtąd wyruszyła w drogę pierwsza Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Wtedy, podczas wędrówki, młodzież rozważała słowa i gesty Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Polski oraz słowa encykliki Redemptor hominis. Rozważania przygotował o. L. Wiśniewski. Lubelscy pątnicy 13 sierpnia 1979 roku dołączyli do 268. Pielgrzymki Warszawskiej w miejscowości Święta Anna, niedaleko Częstochowy. Razem dotarli na Jasną Górę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..