Choć nie ma dokładnych danych dotyczących stanu niewolnictwa na świecie, mówi się nawet o 45 milionach sprzedawanych ludzi rocznie. To przede wszystkim kobiety i dzieci, ale także mężczyźni.
Choć wydaje się, że czasy niewolnictwa już dawno minęły, ciągle - szczególnie w najbiedniejszych krajach Afryki - uprawia się proceder handlu "żywym towarem". I choć w większości krajów handel ludźmi traktowany jest jako przestępstwo, bardzo rzadko sprawy z nim związane trafiają do sądów.
Z tym jednym z największych problemów współczesnego świata zmaga się mieszkający w Kenii Polak, Radosław Malinowski, który w 2010 roku założył w Nairobi fundację HAART.
25 stycznia w Lublinie odbędzie się inauguracja kampanii Wolni-Niewolni, organizowanej przez Haart Kenya, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Lubelski Urząd Wojewódzki oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie.
Kampania będzie trwała sześć miesięcy - od stycznia do czerwca 2019 r. Ma ona na celu zebranie funduszy, które pozwolą pomóc ofiarom handlu ludźmi, w szczególności opłacić opiekę medyczną i psychologiczną oraz zapewnić edukację dla dzieci, a także szkolenia zawodowe dla osób starszych.
Jak informują organizatorzy kampanii, bez tej pomocy ofiary zazwyczaj po raz kolejny stają się niewolnikami (sprzedanymi przez inne grupy przestępcze). Zebrane fundusze pomogą w rehabilitacji ofiar handlu ludźmi - zwłaszcza dzieci - i w przywróceniu im wolności, szansy na przyszłość, a co za tym idzie: godności ludzkiej. Kampanię wsparło już wiele osób, m.in. papież Franciszek, który został jej ambasadorem.
Program inauguracji kampanii, która odbędzie się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim:
16.00 - uroczyste otwarcie wydarzenia,
16.10 - spotkanie z gościem specjalnym - minister Beatą Kempą,
16.40 - panel dyskusyjny: "Jak pomóc ofiarom handlu ludźmi? Czyli merytorycznie o kampanii",
17.00 - licytacja przedmiotów z Afryki,
17.30 - koncert zespołu Młode Djembe,
18.00 - zamknięcie wydarzenia.