Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Ks. Zbigniew Pietrzela: Duszpasterstwo wymaga dynamiki

Parafia św. Jakuba w Głusku to jedno z miejsc na mapie Lubelszczyzny, gdzie ludzie chętnie budują nowe domy. Systematycznie rośnie więc liczba wiernych, do których na różne sposoby docierają duszpasterze.

W dużej mierze Głusk jest dzisiaj dzielnicą Lublina, choć różne podziały administracyjne komplikują sprawę. Siedziba gminy Głusk mieści się w Dominowie, a sama parafia obejmuje zarówno miasto, jak i okoliczne wioski.

- Nasza parafia jest jedną z najstarszych w diecezji, bo pochodzi z końca XIV wieku. Wówczas była to wioska Głusk, z czasem jednak Lublin na tyle się rozrósł, że stosunkowo niedawno staliśmy się częścią miasta, a kościół znajduje się przy ulicy Głuskiej. Położenie naszej parafii sprawia, że wiele osób, uciekając z centrum, osadza się w tej okolicy - mówi ks. Zbigniew Pietrzela, proboszcz parafii św. Jakuba.

Nowi parafianie to przede wszystkim ludzie młodzi, którzy pracują w centrum Lublina. Tam też większość z nich posyła dzieci do szkoły i wciąż czuje się związana ze swymi macierzystymi parafiami.

- Dla nas, duszpasterzy, to wyzwanie, by związać nowych mieszkańców z parafią. Czasem jedyny kontakt mamy podczas wizyty duszpasterskiej, kiedy to nowi mieszkańcy ze zdziwieniem dowiadują się, że należą do parafii św. Jakuba. Dlatego nasze duszpasterstwo musi być dynamiczne i obejmować różne działania. Wiele z nich skierowanych jest do dzieci, bo przez najmłodszych łatwiej dotrzeć do rodziców, ale nie brakuje też różnych propozycji kulturalnych, które przyciągają ludzi. Kiedy ktoś raz przyjdzie do kościoła na jakieś spotkanie, koncert, czy występ, najczęściej do nas wraca i w końcu czuje więź z tą parafią - wyjaśnia ks. Zbigniew.

Każdy, kto w ostatnim czasie odwiedzał kościół w Głusku mógł podziwiać też efekty prac konserwatorskich, które przywróciły dawną świetność i blask polichromii autorstwa Czesława (vel Celestyna) Miklasińskiego, która zachowała się do dzisiaj bez żadnych zmian i poprawek. Prace konserwatorskie stały się możliwe, gdy parafia pozyskała ponad 2 mln zł dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektu rewitalizacji kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Lublinie, wpisanego do rejestru zabytków. Cała inwestycja ma kosztować ok. 2,9 mln zł.

Więcej o parafii w Głusku będzie można przeczytać w 6 numerze "Gościa Lubelskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy