Domy kultury, biblioteki, osiedlowe kluby. Wiele z nich przygotowało na zbliżające się ferie zimowe atrakcje dla dzieci, by nie tkwiły w domu, ale mogły atrakcyjnie spędzić czas.
Z oferty przygotowanej przez miasto Lublin dla dzieci i młodzieży będzie można skorzystać już od 11 lutego.
- Będziemy świętować jubileusz 450. rocznicy zawarcia unii lubelskiej, tworzyć komiksy i questy historyczne. Jak co roku pojawi się kilka nowości, m.in.: półkolonie językowe, laboratorium detektywistyczne, zakodowana biblioteka młodego człowieka czy język migowy dla dzieci. Nie zabraknie warsztatów kulinarnych i treningu z zawodnikami Energa Basket Ligi - informują organizatorzy.
Miasto Lublin, jak co roku, organizuje w czasie zimowej przerwy w nauce bezpłatne bądź częściowo odpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży mieszkającej lub uczącej się na terenie gminy Lublin. Zapisy na "Zimę w mieście" ruszą 28 stycznia.
Dzięki warsztatom z podstaw języka migowego, zaszczepimy u dzieci świadomość istnienia tego języka (Warsztaty Kultury). Podczas zajęć w laboratorium detektywistycznym dzieci poznają pracę detektywa od podszewki, założą biuro detektywistyczne i poznają techniki tropicieli przestępców (MBP filia nr 40). Dla małych inżynierów przygotowane zostały zajęcia Zimowa Majsternia (Warsztaty Kultury). Dzięki warsztatom artystycznym uczestnicy zajęć poznają tajniki tworzenia filmu, scenariusza czy projektowania postaci (DDK „Czuby Południowe”). Uczestnicy każdego turnusu pod opieką prowadzących stworzą film animowany.
W trakcie warsztatów sensorycznych uczestnicy przeniosą się w pobudzający zmysły świat pełen pachnących oraz mieniących się różnymi kolorami mas powstających na bazie produktów spożywczych i nie tylko (Galeria Labirynt).
Ferie zimowe będą też dobrą okazją do spotkania z ciekawymi ludźmi - aktorami, pisarzami, dziennikarzami, muzykami (Dom kultury „Ruta”) lub do poznania świata teatru jeszcze bliżej - Teatr im. Ch. H. Andersena zaprasza na warsztaty rodzinne: tworzenie masek oraz zajęcia teatralne.
Dla uczestników „Zimy w mieście” lubelskie biblioteki oferują zajęcia plastyczno-czytelnicze, warsztaty związane z robotyką, kodowaniem i programowaniem oraz rozgrywki gier planszowych (np. Dixit, Business Fantasy), scrabble, dobble, lub puzzle. Młodzieżowe Domy Kultury zapraszają na warsztaty wokalne, naukę gry na bębnach i kahonach, naukę tańców dworskich, rysunku, a także podróż do Afryki i turniej szachowy.
Ferie to doskonały czas, aby rozwinąć swój kulinarny talent i nauczyć się robić cebularze (Regionalne Muzeum Cebularza), pączki z ziemniaków i róże karnawałowe (Biuro Turystyki Kulturowej KRAJKA), a nawet ręcznie wyrabiać cukierki i lizaki. Bardzo ciekawą propozycją będą warsztaty lublinowo- szczupakowo (Muzeum Historii Miasta Lublin), podczas których powstaną alternatywne zakończenia legend lubelskich. Znajomość legend przyda się podczas warsztatów komiksu (LROT), które poprowadzi Tomasz Wilczkiewicz - lubelski rysownik.