Jedna z dróg do grobu Apostoła prowadzi przez Głusk. Odwiedzający tę stację pielgrzymi będą mogli nie tylko pomodlić się w kościele pod wezwaniem św. Jakuba, ale i zachwycić się jego pięknem.
Dzieje tej, jednej z najstarszych parafii naszej archidiecezji, sięgają końca XIV wieku, kiedy to w Głusku stanął drewniany kościółek. Dziś nie ma po nim śladu, ale wszystko wskazuje na to, że na jego miejscu kolejne pokolenia wznosiły nowe świątynie, gdy poprzednie trawił pożar.
Wiadomo z pewnością, że w 1674 r. - staraniem kasztelana Jana Gniewosza - wybudowano nowy, również drewniany kościół. Ponad pół wieku później, bo w 1728 r. obok kościoła powstała „stara plebania”. W latach 1786-1790, staraniem ówczesnego proboszcza, ks. Wincentego Jezierskiego, wzniesiono obecny, murowany z cegły kościół w stylu późnego baroku. W 1796 r. konsekrował go biskup Wojciech Skarszewski.
Na terenie parafii oprócz katolików mieszkali również Żydzi. Stanowili oni zwartą społeczność w miasteczku Głusk oraz prowadzili w okolicy karczmy.
Dzisiejszy wygląd kościoła zawdzięczamy m.in. ks. proboszczowi Janowi Ambrożemu Wadowskiemu i ks. Janowi Szpringerowi, który w latach 1896-1906 r. nadzorował projekt rozbudowy kościoła o dwie boczne kaplice, prezbiterium i dwie zakrystie. W tym samym czasie ściany wzmocniono filarami i wykonano nowe sklepienie, a kościół został przykryty nowym dachem.
Projekt z 1906 r. opracował znany warszawski architekt, Stefan Szyller, który jest autorem m.in. biblioteki i bramy Uniwersytetu Warszawskiego, czy też kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Warszawie.
Odnowione sklepienie
W latach 20. ubiegłego wieku wnętrze kościoła ozdobiła secesyjna polichromia autorstwa Czesława (vel Celestyna) Miklasińskiego, która zachowała się do dzisiaj bez żadnych zmian i poprawek. To właśnie nad przywróceniem jej pierwotnego piękna i żywych barw pracują konserwatorzy. Na ten cel parafia świętego Jakuba Apostoła w Lublinie - Głusku pozyskała ponad 2 mln zł dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Cała inwestycja ma kosztować ok. 2,9 mln zł, co obejmuje wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich zabytkowej polichromii kościoła (prace konserwatorskie przy ścianach i sklepieniu transeptu oraz nawy kościoła). Ponadto zakres projektu obejmuje zakup infokiosku z oprogramowaniem prezentacyjnym, dostosowanym dla potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zakup i montaż ławki ogólnodostępnej, również przystosowanej dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Na zakończenie projektu zaplanowano organizację przeglądu kolęd i pastorałek, Dni Kultury Osób Niepełnosprawnych oraz Dni dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Głusk. Za organizację imprez odpowiedzialni są partnerzy projektu - Gmina Głusk, Biblioteka - Centrum Kultury (dawniej Centrum Kultury i Promocji Gminy Głusk), Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”.
Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 7 - Ochrona dziedzictwa kulturowego i naturalnego.