Abp Stanisław Budzik doceniając twórczość tego wybitnego artysty, zwrócił uwagę, że stanowi ona głębokie odniesienie do człowieczeństwa. Rzeźby Wincentego Kućmy znajdują się nie tylko w Polsce, ale w galeriach i zbiorach prywatnych na całym świecie.
W Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL przy ul. Rynek 8 na Starym Mieście w Lublinie odbył się 16 lutego wernisaż wystawy rzeźb i reliefów Wincentego Kućmy. Podczas wydarzenia artysta został uhonorowany medalem Lumen Mundi przez abp. Stanisława Budzika, metropolitę lubelskiego. Ten, doceniając twórczość prof. Kućmy, zwrócił uwagę, że stanowi ona głębokie odniesienie do człowieczeństwa, cierpienia i męczeństwa.
Wincenty Kućma jako rzeźbiarz odnalazł swoje spełnienie, jak czytamy na stronie Sceny Plastycznej, przede wszystkim w rzeźbie sakralnej. Specjalizuje się w niej od ponad 20 lat. Właśnie za twórczość sakralną, głównie za zaprojektowanie wnętrza katedry w Irkucku, otrzymał Order Komandorii św. Grzegorza Wielkiego, najwyższe w świecie odznaczenie, przyznawane przez papieża osobom świeckim. Ma na swoim koncie ponad 50 wystaw na całym świecie, nie licząc tych w kraju.
Wincenty Kućma urodził się 25 maja 1935 r. w Zbelutce. Jest rzeźbiarzem, medalierem, rysownikiem, grafikiem, profesorem krakowskiej ASP, jest autorem chociażby takich pomników, jak: „Obrońcy Poczty Gdańskiej”, „Poległym w Obronie Ojczyzny” w Częstochowie czy „Powstania Warszawskiego 1944”.
Medal Lumen Mundi ustanowił abp Józef Życiński. Jest wręczany osobom, które zasłużyły się świadectwem prawdy, a także pracą na rzecz społeczeństwa i kultury.