Nowy numer 43/2020 Archiwum

Darmowa komunikacja miejska w Lublinie dla osób po 65. roku życia

Na najbliższą sesję Rady Miasta Lublin trafi projekt uchwały dotyczący rozszerzenia uprawnień do bezpłatnych przejazdów dla osób, które ukończyły 65 rok życia. Wcześniej taka ulga obejmowała seniorów w wieku od 70 lat.

Szacunkowo z uprawnienia skorzysta około 23 tysiące osób. Roczny koszt to ok. 8 mln zł

- Lublin coraz bardziej otwiera się na seniorów, oferując im coraz nowszy katalog udogodnień i usług. Wprowadzając darmowe przejazdy komunikacją miejską dla osób powyżej 65 roku życia, stajemy się pionierem wśród dużych miast w tym zakresie. Dzięki takim narzędziom, jak Lubelska Karta Seniora, Kluby Seniora czy liczne imprezy okolicznościowe, promujemy aktywność wśród starszych mieszkańców naszego miasta. Bezpłatna podróż komunikacją miejską odciąży budżet oraz pozwoli seniorom na większą swobodę w dotarciu do celu - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Zapisy uchwały nie wprowadzają ograniczeń ze względu na miejsce zamieszkania. Ulga obejmować będzie wszystkie osoby, które ukończyły 65 rok życia, z uprawnienia będą więc mogli korzystać mieszkańcy innych miejscowości. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Zmiany będą mogły wejść w życie najpóźniej 1 kwietnia.

Od 1 stycznia 2018 roku z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską korzystają uczniowie publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Lublin. Ulga obowiązuje do ukończenia 16 roku życia. Bezpłatnie środkami transportu publicznego podróżować mogą także dzieci, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby słabowidzące z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz weterani wojenni.

Z  badań przeprowadzonych przez Zarząd Transportu Miejskiego wynika, że wśród osób korzystających z uprawnień do biletów ulgowych 57 proc. stanowią  emeryci, a respondenci wieku 50-75 lat korzystają częściej niż pozostali z komunikacji miejskiej od poniedziałku do piątku. Osoby powyżej 50 roku życia najczęściej spośród innych grup deklarują, że korzystają z komunikacji raz dziennie.

Ze środków zbiorowej komunikacji miejskiej najczęściej korzystają kobiety - prawie dwukrotnie częściej niż mężczyźni. Częściej też na komunikację miejską wskazują najmłodsi i najstarsi badani, uczniowie i studenci oraz emeryci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama