Będą wspólne konferencje, wystawy, koncerty i spotkania. Wszystko, by lepiej się poznać i zbliżyć. Rozpoczął się program Lublin Ekumeniczny.
Zainaugurowany został nabożeństwem ekumenicznym oraz podpisaniem deklaracji o współpracy. Wszystko odbywać się będzie w ramach programu Lublin Ekumeniczny 2019. Ku jedności. 450 lat Unii Lubelskiej (1569−2019).
– To nie jednorazowa inicjatywa. W naszym mieście jest podejmowanych wiele różnych przedsięwzięć ekumenicznych, które pozwalają się lepiej poznać i zrozumieć członkom różnych kościołów chrześcijańskich. To, co inaugurujemy obecnie, ma nas też przygotować do II Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego „Jerozolima–Lublin – miasta dialogu”, który planowany jest w dniach od 24 do 26 listopada 2020 roku w Jerozolimie. Właśnie podpisaliśmy list intencyjny w tej sprawie – mówi ks. Sławomir Pawłowski SAC z KUL, przewodniczący komitetu przygotowującego Kongres.
Wspólne działania rozpoczęły się od nabożeństwa ekumenicznego w bazylice ojców dominikanów, w którym uczestniczyli m.in. trzej biskupi Kościołów chrześcijańskich w Lublinie − abp Stanisław Budzik, abp Abel i bp Jan Cieślar.
Podczas wspólnej modlitwy słowo do zgromadzonych skierował abp Budzik, nawiązując do Ewangelii, w której Jezus prosi, „aby wszyscy byli jedno, jak Ja i Ojciec jedno jesteśmy”. − Nie może być ekumenizmu bez entuzjazmu, który wierzy, że spełni się wołanie Jezusa o to, byśmy byli jedno. Potrzebni są ludzie pełni entuzjazmu, którzy poprzez swoje działania sprawią, że przybliży się ta oczekiwana chwila i różne ścieżki połączą się w jedną drogę − zaznaczał metropolita.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się