Nowy numer 23/2020 Archiwum

Mniej wiedzy, więcej doświadczenia Boga

O młodych w Kościele i o tym, jak przygotować ich do bierzmowania i podejmowania życiowych decyzji, rozmawiano podczas 51. Tygodnia Eklezjologicznego na KUL.

Wydarzenie przebiegało pod hasłem „Młodzi w Kościele”. Rozpoczęło je spotkanie biskupów, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami związanymi z formacją religijną młodych ludzi.

Wspierać inicjatywy

Biskup Marian Florczyk przypomniał niedawny synod biskupów poświęcony młodym. Konkludowano wówczas, że skończyła się epoka rodziny wielopokoleniowej i rozluźniły się relacje rodzinne. – Największe wyzwanie dla Kościoła to aktualnie świat cyfrowy – podkreślał biskup Florczyk. – W misji ewangelizowania drogą internetową powinni uczestniczyć ludzie młodzi, a zadaniem Kościoła jest wspieranie już podjętych inicjatyw.

Zdaniem biskupa Marka Solarczyka młodych w Kościele nie ubywa. Byli, są i będą, ponieważ stanowią jego część. Natomiast kluczem do dotarcia do młodzieży jest bycie z nią w miejscu, w którym aktualnie się znajduje. − Młodzi ludzie chcą, by księża byli razem z nimi, mamy więc słuchać i rozeznawać, jak to „bycie” powinno wyglądać − podkreślał biskup, przywołując swoje osobiste doświadczenia związane z gimnazjalistami, z którymi pracuje. Zwrócił także uwagę na fakt, że jednym z głównych zadań duszpasterskich jest pomoc młodemu człowiekowi, by odkrył piękno i sens własnego życia, żeby umiał poznać siebie. Duchowny wskazywał, że warto siać, nie czekając z utęsknieniem na owoce. Trzeba jednak samemu dawać świadectwo. − U Boga nie ma międzyczasu − mówił. − Każda sytuacja jest cenna i warto ją wykorzystać.

Formalizm czyni szkodę

O przygotowaniach młodzieży do bierzmowania, by doprowadzić ją do wiary, opowiedział bp Wojciech Osial. − Teorii nie brakuje, lecz praktyka sygnalizuje ciągle wiele trudności – stwierdził. – Wszyscy wiemy, że młodzi nie zawsze angażują się w to przygotowanie, że tuż po bierzmowaniu na niedzielnej Mszy św. ich nie ma. Co zrobić, aby tak nie było? Nie powinno się powtarzać sloganów, że bierzmowanie to uroczyste pożegnanie z Kościołem. Najsmutniejsze, że mówią to często księża i katecheci, ci, którzy niejednokrotnie nie sprostali zadaniu.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama