GN 21/2020 Archiwum

Młodzi o Kościele. Wyniki ankiety

Pierwszy archidiecezjalny Synod Młodych był okazją do zaprezentowania wyników ankiety przeprowadzonej wśród ponad tysięcznej grupy młodych ludzi, niezaangażowanych na co dzień w życie Kościoła.

Ankietę wypełniło 1147 osób w wieku od 14 do 19 lat z archidiecezji lubelskiej. Najwięcej respondentów, przeszło 90 proc. znalazło się w grupie wiekowej 16 - 18 lat. 

Młodym ludziom zostało zadane dziesięć pytań. Wśród nich pojawiły się te o stan wiary, modlitwę, minusy i plus w działalności Kościoła, jaką formę zaangażowania w Kościele młodzi uważają za najbardziej atrakcyjną oraz czego od Kościoła oczekują. 

Młodzież miała zaznaczyć od jednej do trzech proponowanych odpowiedzi, ale dozwolone były też odpowiedzi własne. 

Blisko połowa na pytanie: Jak określisz stan swojej wiary, odpowiedziała: wierzę na swój sposób. Prawie tyle samo młodych ludzi odpowiedziało, że wierzy tak jak uczy Kościół. Jedna czwarta badanych odpowiedziała: wierzę, ale nie chodzę do kościoła. 

Nieco ponad połowa ankietowanych na pytanie o modlitwę odpowiedziała, że modli się wtedy gdy ma taką potrzebę. Na 1147 osób nie modli się wcale 167 a tylko 247 odpowiedziało, że modli się rano i wieczorem. 

Ci, którzy się modlą najczęściej robią to własnymi słowami albo odmawiają pacierz. 79 osób wybrało odpowiedź: czytam Pismo Święte, a 74 - adoruję Najświętszy Sakrament. 

Największym minusem jaki poddani ankiecie młodzi dostrzegają w działalności Kościoła jest mieszanie się do polityki. Takiej odpowiedzi udzieliło 660 osób, natomiast prawie tyle samo uważa za minus materializm księży. Do Kościoła zniechęcają młodych także długie i nudne kazania oraz przymus praktyk religijnych np. podczas przygotowania do bierzmowania. 

Jeśli chodzi o plusy Kościoła, to najwięcej widzi ich młodzież w pomocy potrzebującym. Aż 678 osób wybrało taką odpowiedź. Dla młodych bardzo ważne są również wskazówki życiowe, które daje Kościół oraz spotkania dla młodych. 

Od Kościoła młodzi ludzie oczekują przed wszystkim możliwości doświadczenia Pana Boga, argumentów za prawdziwością wiary oraz wskazówek jak mają żyć. 

Jako osobę, która najbardziej pokazuje jaki jest Kościół, młodzież najczęściej wskazywała papieża Franciszka,ale obraz Kościoła w ich oczach to również ks.proboszcz, katecheta i wikariusz a nawet piłkarz Jakub Błaszczykowski.

Za najatrakcyjniejszą formę zaangażowania w Kościele młodzi uważają wolontariat oraz formację przy parafii a także pielgrzymki i spotkania. Natomiast najistotniejszą rolę w rozwoju ich wiary odegrała w zdecydowanej większości mama. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama