Nowy numer 22/2020 Archiwum

Być żoną duchownego - ekumeniczna debata w Lublinie

Czy w małżeństwie duchownych są ciche dni? Jaka jest rola pastorowej lub matuszki w życiu parafialnym? Jak wygląda wychowanie dziecka wspólnie z księdzem?

Były to tylko niektóre pytania, na które próbowały odpowiedzieć uczestniczki ekumenicznej debaty poświęconej jedności małżeńskiej z osobą duchowną. Spotkanie odbyło się w ramach programu „Lublin Ekumeniczny 2019”

W debacie wzięły udział małżonki duchownych z różnych kościołów chrześcijańskich, w których nie występuje obowiązkowe bezżeństwo. Jak zaznaczył ks. prof. Sławomir Pawłowski SAC, spotkanie nie ma na celu podważania praktyki celibatu, ale jest okazją do przyjrzenia się zagadnieniu związku dwojga osób z innej perspektywy. - W ramach naszego projektu chcieliśmy wysłuchać, co mają do powiedzenia żony duchownych. Dzisiaj wartość małżeństwa jest często podważana, dlatego warto popatrzeć na nie w sposób pogłębiony, w świetle Ewangelii - powiedział w rozmowie z KAI ks. Pawłowski.

Jednym z tematów poruszonych na debacie był udział żon osób duchownych w życiu parafialnym.

- Pastorowa nic nie powinna, nie ma żadnej regulacji prawnej mówiącej o jej obowiązkach. Uważam jednak, że życie parafialne jest niejako przedłużeniem życia rodzinnego. Z własnych obserwacji wiem, że tam, gdzie żona pastora angażuje się w życie parafii, tam te wspólnoty bardzo dobrze funkcjonują - mówiła Renata Makula z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Z kolei Katarzyna Krok przyznała, że często spotyka się z oczekiwaniami ze strony wiernych swojej wspólnoty.

- Ich zakres jest bardzo szeroki. Od opieki nad grupką dzieci podczas spotkań, przez przygotowanie jedzenia i zabieranie głosu na zgromadzeniach, po bycie sekretarką męża. Kieruje się na nas wiele oczu i oczekuje się od nas, że będziemy wzorem, choć jesteśmy tylko ludźmi i często gubimy się w naszych życiach - mówiła żona pastora Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Zdaniem Urszuli Wółkiewicz, bycie żoną pastora jest wielkim wyróżnieniem, ale też odpowiedzialnością i uczestniczeniem w powołaniu.

- Wiem, że muszę dzielić się swoim mężem z innymi członkami wspólnoty, a to wcale nie kończy się razem z nabożeństwem. Pewnego dnia mąż przyprowadził do domu bezdomnego mężczyznę o przeszłości kryminalnej. Na początku bałam się i pytałam, czy mąż aż tak na serio musi traktować swoją służbę. Ostatecznie udało nam się z nim nawet pomodlić - wspominała żona pastora lubelskiego zboru zielonoświątkowego „Oaza”.

O swoim doświadczeniu w wychowywaniu dzieci wspólnie z księdzem opowiedziała Magdalena Czyrynda-Koleda z Kościoła Prawosławnego.

- Szczerze współczuję dziecku kapłana, ponieważ jest ciągle na świeczniku. Może niektórym się wydaje, że dziecko księdza rodzi się z aureolą: nie krzyczy, nie płacze, stoi grzecznie i w ogóle się nie rusza. Wbrew pozorom ma trudniej niż jego rówieśnicy - powiedziała Matuszka.
- Bardzo trudną rzeczą w życiu takiego dziecka jest też to, że musi się dzielić swoim tatą z innymi. Zawsze ludzie coś od niego chcą, potrzebują wsparcia czy porady. Każde dziecko ma swoje problemy, to ogromne wyzwanie dla rodziców, by znaleźć równowagę pomiędzy pracą duszpasterską a życiem rodzinnym - mówiła Katarzyna Krok.

Jak zauważyły uczestniczki, związek małżeński z osobą duchowną niesie ze sobą ryzyko częstej zmiany miejsca zamieszkania.

- Przeprowadzanie się i proces aklimatyzacji nigdy nie są niczym przyjemnym. Kiedy rodzina się powiększa, to każdy myśli o znalezieniu swojego miejsca na ziemi. Na takich nagłych zmianach otoczenia najwięcej tracą dzieci, które muszą zmieniać relacje z przyjaciółmi czy z ukochanymi miejscami - wyjaśniała Renata Makula.

Na pytanie, czy żony kłócą się ze swoimi mężami odpowiedziały, że nieporozumienia zdarzają się w każdym małżeństwie.

- U nas częściej zdarzają się głośne dni niż ciche - żartowała Magdalena Czyrynda-Koleda. – Dobrą rzeczą jest rozmowa, bo jeśli brakuje dialogu, to konflikty mogą się odkładać, a potem wybuchają ze zdwojoną siłą. Zarówno rola księdza jak i jego żony jest bardzo trudna, dlatego należy unikać niepotrzebnych sporów - podsumowała.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Lublin Ekumeniczny 2019". Ku jedności”. Przez cały rok wyznawcy Chrystusa spotykają się na wspólnej modlitwie i rozmowie, by poznawać się wzajemnie i szukać tego, co łączy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji programu jest 450. rocznica zawiązania unii lubelskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama