Nowy numer 41/2019 Archiwum

Kłótnie z księdzem kluczem do serca młodych

Od blisko trzech lat na lubelskim Sławinku funkcjonuje duszpasterstwo młodzieży, która w domu parafialnym czuje się jak u siebie.

Najważniejszy jest czas

Dla ks. Emila niezwykle ważne są cotygodniowe spotkania. – Zaczynamy je od wspólnego posiłku. To moim zdaniem cudowne, że w tej parafii zawsze znajdą się środki na coś tak prozaicznego jak jedzenie. Posiłek zawsze integruje. Później mamy spotkanie formacyjne, tzw. tematyczne kłótnie z księdzem. Młody człowiek może mnie o wszystko zapytać. Całość kończymy adoracją Najświętszego Sakramentu.

Choć wspólne spotkania odbywają się dla każdej z grup raz w tygodniu, to jednak młodych w parafii widać w zasadzie codziennie. – Oni czują się tu jak w domu, po prostu przychodzą i są.

Zdaniem ks. Emila młodzi od swojego duszpasterza oczekują przede wszystkim tego, że będzie miał dla nich czas. – Często wpadają do mnie w tygodniu na rozmowę, po radę, na spowiedź. Te spowiedzi są bardzo głębokie. Potrzeba na to wszystko czasu, który nie zawsze łatwo znaleźć. Ważne jest jednak, abym zadał sobie pytanie, czy ja właściwie potrafię go dobrze zagospodarować – stwierdza. Po kilku latach pracy z młodymi ludźmi ks. Mazur już wie, że nie da się zrobić wszystkiego samemu. − Jestem bardzo wdzięczny proboszczowi i innym duszpasterzom, którzy umożliwiają mi tę pracę, często przejmując inne obowiązki. Wspólnie z moją młodzieżą wytypowaliśmy liderów odpowiedzialnych za poszczególne działania. Dzielimy się informacjami i zadaniami przez media społecznościowe. Bo choć wszędzie trzeba być, to jednak nie wszystko ksiądz musi robić sam. Trzeba starać się w młodych ludziach rozbudzać pasje i uczyć ich odpowiedzialności.

Jak mówi duszpasterz, należący do duszpasterstwa oprócz ofiarowanego im czasu oczekują, by ksiądz był po prostu księdzem. – Dla nich ważne jest to, żebym był w sutannie i żebym nie bał się prawdy, także tej o sobie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL