Nowy numer 22/2020 Archiwum

Co ma wspólnego papież ze strajkiem polskich nauczycieli?

Kiedy obserwuję kategoryczność wypowiedzi niektórych duchownych w kontekście strajku nauczycieli, uważam, że jest to nadużyciem, że jest to w jakimś sensie głęboko nieuczciwe, a nie tylko szkodliwe. Ksiądz nie jest ekspertem od wszystkiego. Nawet nie powinien.

Każdy strajk jest wydarzeniem w pewnym sensie ostatecznym. Wielokrotnie robiłem zdjęcia osobom podejmującym strajk na terenie Lubelszczyzny, które reprezentowały różne grupy zawodowe i rozmawiałem z nimi – aby stworzyć choć krótką relację prasową. Nie było to zajęcie łatwe ani dla mnie, ani strajkujących. Z wielu powodów. To oczywiste.

Myślę, w kontekście strajku nauczycieli w polskich szkołach – że brakuje nam jako społeczeństwu, ale i indywidualnie, delikatności i ostrożności w podejściu do tak skomplikowanych zjawisk, jak strajk. W tym wypadku nauczycieli.

To nie pierwszy ani ostatni strajk w naszym regionie, w kraju. Należy się spodziewać, że będą kolejne. Ale też tego, że każda z kolejnych strajkujących grup zawodowych spotka się z nieprzychylnością jakiejś części społeczeństwa (która nie zada sobie trudu, by zrozumieć, poczytać, porozmawiać, poczekać z ocenami). Ale to nie jest największe nieszczęście. Największym jest, według mnie, utrwalanie podziału między ludźmi, brak ostrożności i powściągliwości w ocenach, pewnie też pozwalanie na przemożny wpływ upodobań politycznych na nasze sądy.

Dlaczego przywołałem papieża, skoro piszę o strajku nauczycieli? A to dlatego, że papież w wielu miejscach i przy różnych okolicznościach zachęca duchownych, by towarzyszyli ludziom: małżonkom, młodym, samotnym, osobom wykluczonym i cierpiącym (towarzyszenie zakłada słuchanie i wysłuchanie). Kiedy obserwuję kategoryczność wypowiedzi niektórych duchownych w kontekście strajku nauczycieli, uważam, że jest to nadużyciem, że jest to w jakimś sensie głęboko nieuczciwe.

Ksiądz nie jest ekspertem od wszystkiego, a wręcz nie powinien. Powinien natomiast być specjalistą od całości – w tym sensie, by koncentrować się na człowieku, by umieć słuchać, towarzyszyć, a nie ciągle nauczać (pouczać), i to na każdy możliwy temat. My, duchowni, nie mamy do tego najzwyczajniej w świecie mandatu.

Nie może nam zniknąć z oczu owa perspektywa Ewangelii, która przekracza naturę. Ufam w tym względzie intuicji papieża bardziej niż radykalnym sądom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Katechetka
  10.04.2019 15:56
  Bardzo dziękuję za ten głos! Nareszcie! To jest bardzo skomplikowana sytuacja dla każdej ze stron. Część księży jest nauczycielami, ale nie mają na utrzymaniu rodziny... Nauczyciele niestety są tak bardzo często krytykowani, a wkładają w swoją pracę tak wiele zaangażowania. To boli. Dziękuję jeszcze raz za ten artykuł!
  doceń 18
 • PODAJ NICK
  10.04.2019 17:42
  Czyli wg. Księdza grzechu nie trzeba potępiać w sposób zdecydowany? Nie znam się może za dobrze, ale wydawało mi się że Jezus zawsze zdecydowanie potępiał grzech, nie potępiając za razem samych ludzi którzy tego grzechu się dopuszczali. Jeśli tak, to zdecydowana krytyka związkowych działań uniemożliwiających dzieciom przestąpienie do egzaminów jest jak najbardziej wskazana.
 • CSOG
  10.04.2019 18:27
  Ja również dziękuję księdzu redaktorowi za wyważony głos rozsądku. Głos pasterza, który dostrzega w nauczycielach nie tylko samo zło, ale również ich zwykłe ludzkie problemy. Nie jestem nauczycielem, mam jednak bliski kontakt z kilkoma z różnych szkół w moim regionie. Dowiaduje się od nich, że niezależnie od wielu krzywdzących opinii medialnych i społecznych dla wielu z nich jest to bardzo trudne i nieprzyjemne doświadczenie. Wielu z nich boryka się z wewnętrznymi rozterkami jak się w tej trudnej sytuacji zachować. Dobry pastzerz
  doceń 18
 • war
  12.04.2019 01:31
  Po pierwsze - działania strajkujących są wymierzone bezpośrednio przeciwko uczniom. Świadczą o tym reakcje strajkujących nauczycieli na osoby, które pomagają przeprowadzić egzamin a dzięki którym uczniowie wychodzą z tej sytuacji bez krzywdy. Te reakcje są żenujące i niemoralne. Jako rodzica ogromnie mnie to oburza. Obiecałam też sobie, że jeśli kiedykolwiek dowiem się, który z nauczycieli mojego dziecka udziela korepetycji, zgłoszę to do US. To za gnojenie emerytów, którzy przyszli pomagać w egzaminach. Po drugie - w wypowiedziach nauczycieli na temat ich zarobków oraz warunków pracy jest dużo nieprawdziwych informacji. Pracowałam w szkole a teraz pracuję gdzie indziej, mam więc porównanie, czego wymaga się od nauczyciela a czego od pracownika na wolnym rynku i jakie są pensje. Doprawdy nauczyciele nie mają na co narzekać, szczególnie po ostatnich podwyżkach. W dyskusji podają pensje dla stażysty i kontraktowego, ale nie ma mowy o tym, że ogromna większość nauczycieli to mianowani i dyplomowani, których pensje - w porównaniu do innych pracowników budżetówki - są naprawdę wysokie. Podają też podstawę pensji, nie wspominając, że od tej podstawy większość pobiera maksymalny 20% dodatek stażowy tudzież rozmaite dodatki specjalne i socjalne. Nikt nie ma tak dobrego zabezpieczenia socjalnego jak nauczyciele, no może jeszcze górnicy. Nie ma też mowy o tym, że ci młodzi nauczyciele, którzy jakoby nie chcą pracować w szkole za niskie pensje, nie tyle nie chcą, co nie mogą znaleźć pracy - większość etatów blokują starzy wyjadacze, którzy szkoły nienawidzą, ale za żadne skarby świata tej roboty nie porzucą, bo do innej się nie nadają. O jakości pracy nauczycieli, tudzież ich mitycznych wysiłkach wkładanych w sprawdzanie prac domowych świadczy to, że moje dziecko w renomowanej szkole średniej z dwóch przedmiotów ma po jednej ocenie, na podstawie której będzie też klasyfikowany. Jednym z tych przedmiotów jest religia, prowadzona przez księdza, Drogi Księże!
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama