"Nasze życie jest duchową wędrówką pełną wciąż nowych wyzwań. Potrzebujemy więc ducha nadziei, by ustawicznie je przekształcać i pogłębiać, nadawać mu nowy sens" - pisze rektor KUL w liście na drugi dzień świąt Wielkanocy, który czytany jest w wielu kościołach w Polsce.
Tegoroczny list nosi tytuł "Zmartwychwstały Chrystus ostoją naszej nadziei".
Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, przywołując słowa św. Pawła z Listu to Rzymian: „Bóg, dawca nadziei, niech wam udzieli pełni radości i pokoju w wierze, abyście mocą Ducha Świętego byli bogaci w nadzieję”, podkreśla, że to wielkanocne życzenie jest potrzebne ludziom wszystkich czasów, potrzebne jest także nam, współczesnym.
"Dziś bowiem tak łatwo odebrać człowiekowi nadzieję - pisze ks. prof. Dębiński. - Wielu ją utraciło wskutek różnego rodzaju trudności, rozczarowań i zawiedzionych oczekiwań. Dla wielu powodem jej utraty stało się doświadczenie nieprawości, kolejnych odsłon słabości i grzechu, także ludzi Kościoła. Rodzi to pesymizm, lęk, rozpacz, ucieczkę w złudzenia".
Rektor zwraca uwagę, że nadzieja na spotkanie z Bogiem, który jest celem naszego życia, sprawia, że intensywniej Go szukamy. "Ona też pomaga nam patrzyć na świat w świetle naszego powołania do nieśmiertelności. (...) W perspektywie naszej chrześcijańskiej nadziei - zrodzonej z wielowiekowego doświadczenia Kościoła i naszych osobistych doświadczeń, że Chrystus nigdy nie zawodzi - lepiej dostrzegamy, iż nic na ziemi nie jest ostateczne, kompletne, skończone".