Nowy numer 13/2024 Archiwum

Majówka w Lublinie. Program atrakcji w mieście

Przed nami długi weekend, który w Lublinie odbędzie się pod hasłem Święto Dwóch Unii. Z tej okazji od 1 do 5 maja miasto przygotowało szereg atrakcji, na które zaproszone są całe rodziny. Każdy znajdzie coś dla siebie.

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

9.00 – uroczysta sesja Rady Miasta Lublin – Trybunał Koronny
10.00 – Msza św. w intencji ojczyzny – archikatedra lubelska
11.45 – uroczysty apel na placu Litewskim
12.30 – defilada kompanii honorowych, jazdy konnej w mundurach historycznych oraz pojazdów historycznych
13.00 – Polonez dla Lublina – Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej oraz Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego – Ratusz – plac Litewski (koncert)

W dniu Święta Konstytucji 3 Maja wszyscy mieszkańcy Lublina zostaną zaproszeni do zatańczenia poloneza prowadzonego przez prezydenta Lublina. Polonez będzie prowadzony przez „Kaniorowców”. Po zakończeniu poloneza odbędzie się koncert patriotyczny nawiązujący do Święta 3 Maja.

14.15 – koncert orkiestry wojskowej Garnizonu Lublin – plac Litewski
Koncert będzie obejmował pieśni patriotyczne w wykonaniu lubelskiej orkiestry wojskowej Garnizonu Lublin.

13.00–18.00 – Festiwal Dzieci – Piknik Europejski – piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej – plac Litewski. Organizator: Centrum Kultury w Lublinie.

14.00 – spektakl Fju, fju! – spektakl dla najmłodszych – wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

16.00 – spektakl "Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek – spektakl dla młodzieży i dorosłych – scena plac Litewski

20.00 – Europejski wieczór muzyki: Soul Service (Papa Zura, Cpt. Sparky, Burn Reynolds) – wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego).

Soul Service DJ Team, znany z doskonałych kompilacji z polskim funkiem (i nie tylko). To wszystko składa się na wielobarwną, intrygującą mozaikę pulsującą tysiącem barw. Mówią o nich tak: „SOUL SERVICE to trzech płytowych szperaczy, których łączy muzyczna pasja, muzyka funk i soul, brudne brzmienia lat 60. i 70., mocne, niepokojące rytmy, jazzowe dęciaki oraz miłość do winylowej płyty i didżejskiego kunsztu to zarówno hobby, jak i sposób życia członków grupy. Są oni autorami albumów serii płytowej Polish Funk; przez lata prowadzili muzyczna audycje, a ze swoimi setami didżejskimi zwiedzili kluby i festiwale w kilkunastu krajach. Trzech Dżentelmenów czyli; Papa Zura, Cpt. Sparky, Burn Reynolds

19.00–21.00 – koncert "Majowy Jazz" – scena plac Litewski

Lubelscy Muzycy Right Music Quartet, grając wszystkim znane europejskie i światowe standardy jazzowe, prezentują je słuchaczom w sposób mocno niestandardowy, ukazując ogromny potencjał improwizacyjny zawarty w na pozór tak dobrze znanych melodiach.
Gabriel Menet – piano,
Krzysztof Redas – perkusja,
Michał Kowalczyk – bas,
Andrzej Flis – saksofon.

21.00 – inauguracja pokazów „Unia Narodów” na fontannach multimedialnych – plac Litewski

4 maja

13.00–18.00 – Festiwal Dzieci – Piknik Europejski – piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej –  plac Litewski – Organizator: Centrum Kultury w Lublinie.

14.00 – spektakl Fju, fju! – spektakl dla najmłodszych – wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

15.00 – Teatr Seniora – Kabaret Starszych Pań i Panów – spektakl muzyczny z wykorzystaniem piosenek Jeremiego Przybory i muzyki Jerzego Wasowskiego – scena plac Litewski

17.00 – spektakl "Te Deum Laudamus!" – bazylika ojców Dominikanów, wirydarz duży
Bohaterem spektaklu będzie król Zygmunt August, który zjawił się w klasztorze ojców dominikanów po zaprzysiężeniu aktu unii lubelskiej, aby uroczyście odśpiewać "Te Deum Laudamus" jako podziękowanie za doprowadzenie do końca obrad Sejmu. Jego umiejętności wokalne, brak potomka, koniec dynastii Jagiellonów oraz zlecenie wykonania płaskorzeźby (dwie postaci: Polska i Litwa) nad wejściem do dominikańskiego wirydarza będą stanowić kanwę naszej opowieści. Muzycznie spektakl oparty będzie na chorale gregoriańskim oraz muzyce cerkiewnej. Spektakl w wykonaniu Poławiacze Pereł Improv Teatr w ramach Sezonu Lublin.

20.00 – Europejski wieczór muzyki: Brass & Beat – Janek Taraszkiewicz (Ya-Neck), Marcin Suszek ‘Sushkin’, Rafał Maj – wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

Brass & Beat to live-act czyli granie piosenek przez DJ-a, do których na żywo dźwięki dogrywają muzycy: trębacz i congista. Dzięki temu, brzmienia DJ-a wzbogacane są o elementy perkusyjne i melodyczne. Tworzy to unikalne połączenie – najlepiej sprawdzające się w klimatach world music.
Występują: Janek Taraszkiewicz (Ya-Neck); Marcin Suszek “Sushkin”; Rafał Maj.

21.00 – pokazy Unia Narodów na fontannach multimedialnych – plac Litewski

5 maja

13.00–18.00 – Festiwal Dzieci – Piknik Europejski – piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej – plac Litewski. Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

14.00 – spektakl Fju, fju! – spektakl dla najmłodszych – wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

16.00 – spektakl "Duch Unii!" – scena plac Litewski

Spektakl oparty na historii powstania pomnika Unii Lubelskiej, o powstaniu pierwszego pomnika, o zniszczeniu go przez Władze Carskie i o Stanisławie Staszicu, z którego inicjatywy powstał pomnik w obecnym kształcie. Pokusimy się także o refleksję na temat obecnych stosunków polsko-litewskich, polsko-ukraińskich oraz polsko-białoruskich. Będzie to także muzyczna podróż przez wieki (od XVI do XXI wieku). Spektakl w wykonaniu Poławiacze Pereł Improv Teatr w ramach Sezonu Lublin.

Święto 200. urodzin Stanisława Moniuszki:

  • Osiedle Stanisława Moniuszki (Czechów):
    12.00–16.00 – urodziny Moniuszki: piknik rodzinny, koncert, konkursy wiedzy, widowiska taneczne, gry terenowe, animacje dla dzieci, działania plastyczne, uroczysty tort.
  • Plac Litewski:
    18.00–20.00 – projekcja opery „Straszny Dwór”,
    20.30–22.00 – koncert najpiękniejszych arii i pieśni Stanisława Moniuszki.
« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy