Nowy numer 44/2020 Archiwum

Laury konserwatorskie za rok 2019

Już po raz dwudziesty odbył się konkurs, w którym przyznano nagrody dla najlepiej odnowionych zabytków na Lubelszczyźnie. Kapituła przyznała w tym roku cztery "Laury Konserwatorskie" .

Wręczenie nagród odbyło się przed świętami, ale efekt prac oglądać będziemy przez najbliższe lata. Konkurs organizowany jest corocznie przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (LWKZ) pod patronatem generalnego konserwatora zabytków, wojewody lubelskiego i marszałka województwa lubelskiego.
 
W tegorocznej edycji Kapituła pod przewodnictwem LWKZ Dariusza Kopciowskiego przyznała cztery "Laury Konserwatorskie”, które otrzymali: Muzeum Lubelskie w Lublinie, klasztor ojców dominikanów w Lublinie, parafia rzymskokatolicka pw. Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim i parafia rzymskokatolicka pw. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju.
 
Laureatem "Laura Konserwatorskiego" jest m.in. klasztor ojców dominikanów, gdzie przez wiele lat przechowywano relikwie Krzyża Świętego. To kościół na Starym Mieście, chętnie odwiedzany przez turystów, jedną z wizytówek miasta.

- Tak jak nie ma Polski bez chrześcijaństwa i jej nie będzie bez chrześcijaństwa, tak nie ma polskiego dziedzictwa narodowego, wspaniałej architektury bez chrześcijaństwa. I jeszcze jedno, w kontekście pożaru katedry Notre Dame. Mamy to szczęście, że nasze wspaniałe zabytki architektury sakralnej są nawiedzane każdej niedzieli i każdego dnia przez tłumy wiernych, a nie tylko turystów, jak w wielu miejscach na świecie - mówił na uroczystości wojewoda Przemysław Czarnek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama