Główną ideą Dnia Solidarności Międzypokoleniowej jest akcentowanie więzi łączących pokolenia oraz promowanie Lublina jako miejsca przyjaznego wszystkim grupom wiekowym.
Każdego roku wydarzenie to skupia zarówno najmłodszych, jak i najstarszych mieszkańców miasta, którzy tworzą wspólnie korowód oraz most pokoleniowy. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. W koncelebrze uczestniczył również ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas archidiecezji lubelskiej oraz jego zastępca. W katedrze modliła się także Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina, osoby reprezentujące różne instytucje oraz środowiska.
- Spotykamy się w tej formule od 2012 r. Jest to zatem działanie, które wpisało się na stałe w działania społeczne w naszym mieście. Chcemy podkreślać wymiar jedności, współpracy i dialogu, także w kontekście rocznicy podpisania unii lubelskiej. Mówimy o szczególnym dialogu, bo o dialogu pokoleń. Uświadamiamy sobie, jak wiele możemy sobie wzajemnie dać - tłumaczy M. Lipińska.
Metropolita lubelski nawiązał w homilii do promocji książki „Sharing the Wisdom of Time”, która miała miejsce w Watykanie z udziałem papieża Franciszka. - Papież mówił swoim pięknym, prostym językiem, znajdując porozumienie z ludźmi młodymi. Sprzeciwił się tam kulturze, w której wygląd, własny sukces - tłumaczył abp Stanisław. Hierarcha zwrócił też uwagę, że papież kulturze zamkniętej dłoni, koncentrowania się na sobie - przeciwstawia kulturę dłoni otwartej. Zachęcił do współpracy i dialogu, także między pokoleniami, i wymiany darów.
Po Mszy św. stworzono korowód międzypokoleniowy, który wyruszył z placu Katedralnego na plac Litewski, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający zawarcie unii lubelskiej. W związku z 450. rocznicą tego ważnego wydarzenia również program Dnia Solidarności Międzypokoleniowej został pomyślany tak, by uczcić wydarzenie sprzed wieków.