W archikatedrze lubelskiej przy udziale wielu biskupów, prezbiterów i najbliższej rodziny, w otoczeniu kolegów z roku święceń bp Ryszard Karpiński świętował 60. rocznicę święceń kapłańskich.
Dokładna, 60. rocznica święceń prezbiteratu duchownych, którzy 19 kwietnia 1959 r. w katedrze lubelskiej przyjęli je z rąk bp. Piotra Kałwy, przypadała w tym roku w Wielki Piątek. Dlatego radosne uroczystości jubileuszowe wyznaczono na sobotę 27 kwietnia. W 1959 r. wyświęconych zostało 24 kapłanów dla diecezji lubelskiej i 10 kapłanów dla zgromadzeń zakonnych. Są to: ks. Czesław Bielec, ks. Piotr Dudek, ks. Jan Franczak, bp Ryszard Karpiński, ks. Józef Krukowski, ks. Jan Mazur, ks. Aleksander Plewik, ks. Józef Walas, ks. Augustyn Dziędziel SDB, pełniący posługę kapłańską w Moskwie, ks. Józef Jończyk posługujący w Elizabeth w USA, ks. Andrzej Pikulski mieszkający we Florencji we Włoszech. W gronie przyjmujących święcenia znaleźli się księża diecezjalni, którzy odeszli z tego świata: ks. Józef Włosek, ks. Stanisław Rzepecki, ks. Stanisław Witek, ks. Wacław Romanek, ks. Marian Sternik, ks. Józef Gajewski, ks. Franciszek Rząd, ks. Franciszek Mazurek, ks. Czesław Szpakowski, ks. Adolf Wawrzyniak, ks. Edward Bąk, ks. Władysław Osuch i nieżyjący już księża ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów: ks. Leon Mikula, ks. Jan Potyrała, ks. Józef Burda, ks. Adolf Grotkowski, ks. Antoni Szypuł, ks. Józef Harczewski, ks. Roman Sikora, ks. Czesław Hałgas.
Uroczystości z okazji diamentowego jubileuszu rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem bp. Karpińskiego, z udziałem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, biskupów pomocniczych archidiecezji lubelskiej - bp. Mieczysława Cisły i bp. Józefa Wróbla, bp. Artura Mizińskiego, sekretarza KEP, oraz zaprzyjaźnionych z jubilatem biskupów i prezbiterów. Nie zabrakło również najbliższej rodziny bp. Karpińskiego oraz pozostałych jubilatów. W wydarzeniu uczestniczyli również reprezentacji władz samorządowych i państwowych, m.in. Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu RP, oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Metropolita lubelski nawiązał we wstępie do liturgii do "Tryptyku rzymskiego" Jana Pawła II i jego pytań o źródło. Dodał, że papież był myślicielem, który nie tylko stawiał pytania, ale dawał odpowiedzi. - I odpowiedział, gdzie bije to źródło - w jerozolimskim Wieczerniku, gdzie Chrystus, ustanawiając sakrament Eucharystii, wcześniej niemal jednym tchem ustanowił sakrament kapłaństwa. To źródło bije w Eucharystii, ofierze Chrystusa, która jest uobecnieniem Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. To źródło bije szczególnie w tej archikatedrze, matce lubelskich kościołów, w której setki, może tysiące kapłanów narodziły się do posługi. Tak było z księdzem biskupem Ryszardem Karpińskim, któremu z całego serca gratulujemy pięknego jubileuszu 60-lecia. I dziękujemy za te lata radosnej, wiernej i pięknej posługi jako prezbitera i biskupa, nie tylko dla naszej archidiecezji, ale dla Stolicy Apostolskiej i wielu innych miejsc - mówił abp Budzik.
Zwracając się do jubilata, podziękował szczególnie za 34 lata posługi biskupiej. - Była to służba niezmordowana - w archidiecezji, w episkopacie, na całym świecie. Ciągle jesteś wzywany na peryferie świata, jak mówi papież Franciszek, aby głosić tam Ewangelię Chrystusa. Niech Bóg darzy cię zdrowiem, byś mógł nas wspierać w pracy duszpasterskiej, byś mógł dzielić się z nami swoim przebogatym doświadczeniem i umiłowaniem Chrystusa i Kościoła - mówił abp Stanisław.
Homilię wygłosił bp Antoni Pacyfik Dydycz. Kaznodzieja razem z bp. Ryszardem był uczniem lubelskiego Biskupiaka i przyjaźnią się od tamtego czasu. W homilii bp Dydycz przedstawił najważniejsze fakty z życia jubilata oraz nawiązał do jego pracy na polu ewangelizacyjnym i naukowym. Zwrócił uwagę, że tak, jak apostołowie, chrześcijanie powinni głosić Chrystusa, nawet jeśli nie ma na to sprzyjających okoliczności. - Nie wolno milczeć o Ewangelii, jeśli posłał nas Pan - podkreślił.
Oprawę muzyczną przygotował Chór św. Jana Pawła II z dyrygentem ks. Tomaszem Lisieckim.