Nowy numer 3/2021 Archiwum

Żywy obraz Matejki na lubelskim placu Litewskim

Unia lubelska to wydarzenie, które w XVI wieku połączyło dwa narody. Podpisanie tego niezwykłego dokumentu z 1569 r. uwiecznił Jan Matejko. W Dniu Flagi w Lublinie obraz można było oglądać na żywo, a nawet zostać jedną z postaci.

Jak przybliżyć mieszkańcom Lublina i turystom wydarzenia sprzed 450 lat? Na pomysł wpadli artyści z grupy Poławiacze Pereł, którzy na specjalnej scenie ustawionej na placu Litewskim, wcielili się w postaci z obrazu Matejki i zaprosili innych, by do nich dołączyli.

- Chcemy w ten sposób opowiedzieć o tym, co wydarzyło się w Lublinie w 1569 roku, a także zdradzić tajemnicę samego  malarza, dlaczego na jego obrazie, przedstawiającym podpisanie unii lubelskiej, są właśnie takie postaci, niekoniecznie z czasów, gdy wydarzenie miało miejsce - mówią Poławiacze Pereł.

Każdy, kto 2 maja odwiedził plac Litewski, mógł włożyć szaty z dawnych czasów i zagrać jedną z postaci przedstawionych na malowidle.

Obraz Jana Matejki "Unia lubelska" powstał w 1869 roku. Dzieło zostało namalowane dla upamiętnienia 300. rocznicy podpisania unii Polski i Litwy zawartej na sejmie walnym w Lublinie.

Wcielanie się w postaci z obrazu miało miejsce w ramach Matejko Foto Challenge - wydarzenia realizowanego w ramach Sezonu Lublin.

Impreza potrwa do 17.00

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama