We wtorek 14 maja w Państwowym Muzeum na Majdanku będzie miało miejsce spotkanie promocyjne nowej książki księdza infułata Grzegorza Pawłowskiego zatytułowanej "Ocaleni z Zagłady".
Spotkanie promocyjne książki „Ocaleni z Zagłady” z udziałem autora oraz znakomitych gości rozpocznie się o godz. 17 w sali audytoryjnej Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku przy Drodze Męczenników Majdanka 67 w Lublinie.
Spotkanie poprowadzi ks. dr Rafał J. Pastwa, kierujący redakcją lubelskiego „Gościa Niedzielnego”. Uczestników spotkania powita ks. dr Marek Szymański, dyrektor Wydawnictwa „Gaudium”, które wydało najnowszą książkę „Ocaleni z Zagłady”.
Wśród prelegentów obok ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego znajdą się: bp Mieczysław Cisło, były przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ks. prof. Mirosław S. Wróbel, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL, Jakub Chmielewski, historyk z działu Naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku i ks. dr Jacek Stefański.
- Mówię prawdę bez owijania w bawełnę i nie wstydzę się własnej historii. Jestem Żydem. Kiedy miałem 11 lat, Niemcy zamordowali całą moją rodzinę. Przeżyłem tylko ja. Zaopiekowali się mną Polacy. Gdyby nie ich troska i miłość, nie przeżyłbym pewnie. To Polakom wszystko zawdzięczam i mówię o tym otwarcie. Historia osieroconego dziecka zawsze ludzi porusza. Ta historia także mnie ukształtowała i dała sposobność do spotkania i rozmów z wieloma ludźmi, którzy przeżyli Holocaust - podkreśla ks. inf. Grzegorz Pawłowski - Jakub Hersz Griner.
Niezwykle brzmi słowo wstępu do książki „Ocaleni z Zagłady”, które przygotował Marian Turski. Ono samo jest już wystarczającą zachętą do przeczytania całości. Oto początek tekstu: „Pisze te słowa nie katolik, nie chrześcijanin, człowiek - muszę to uczciwie powiedzieć, choć może to dla wielu czytelników tej książki zabrzmi boleśnie - który utracił wiarę, przeszedłszy Auschwitz. Ale - tak myślę i jestem przekonany - nie utracił wartości ludzkich, wręcz przeciwnie: pojął miarę cierpienia ludzkiego. I dlatego ksiądz Grzegorz Pawłowski jest mi tak bliską osobą. Również dlatego, że podobnie jak on mogę powiedzieć o sobie: jestem Żydem i Polakiem, Polakiem i Żydem. Jednocześnie! Zarazem!”.
Przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pisze również: „Nie chcę bynajmniej usprawiedliwiać postaw nikczemnych, podłych, ale wiem, że nie wolno nam dziś, z dystansu, przenosić wymogów kodeksu moralnego z czasów normalnych, z czasów, gdy nie ma zagrożenia życia dla ciebie lub twoich najbliższych, do czasów piekła, w których wszystkie przyjęte normy i obowiązki współżycia ludzkiego są podważone, wyważone, wręcz podeptane i wyparte. Zachować się po ludzku, po człowieczeńsku w piekle - to bohaterstwo ponad bohaterstwami”.
M. Turski podkreśla wreszcie, że być może najcenniejszą rzeczą wypływająca z najnowszej książki Jakuba Hersz Grinera - ks. Grzegorza Pawłowskiego jest przekazywana wiedzy na temat Zagłady, a więc również na temat ocalałych i ratujących.
Książka dostępna jest w księgarni Wydawnictwa „Gaudium” przy ul. Ogrodowej w Lublinie oraz w sprzedaży internetowej. Szczegóły na stronie: www.gaudium.pl.
Czytaj także: Wspomnienia sługi Mesjasza.