Nowy numer 22/2020 Archiwum

Spotkanie wokół nowej książki ks. Grzegorza Pawłowskiego - Jakuba Hersz Grinera "Ocaleni z Zagłady"

We wtorek 14 maja w Państwowym Muzeum na Majdanku będzie miało miejsce spotkanie promocyjne nowej książki księdza infułata Grzegorza Pawłowskiego zatytułowanej "Ocaleni z Zagłady".

Spotkanie promocyjne książki „Ocaleni z Zagłady” z udziałem autora oraz znakomitych gości rozpocznie się o godz. 17 w sali audytoryjnej Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku przy Drodze Męczenników Majdanka 67 w Lublinie.

Spotkanie poprowadzi ks. dr Rafał J. Pastwa, kierujący redakcją lubelskiego „Gościa Niedzielnego”. Uczestników spotkania powita ks. dr Marek Szymański, dyrektor Wydawnictwa „Gaudium”, które wydało najnowszą książkę „Ocaleni z Zagłady”.

Wśród prelegentów obok ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego znajdą się: bp Mieczysław Cisło, były przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ks. prof. Mirosław S. Wróbel, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL, Jakub Chmielewski, historyk z działu Naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku i ks. dr Jacek Stefański.

- Mówię prawdę bez owijania w bawełnę i nie wstydzę się własnej historii. Jestem Żydem. Kiedy miałem 11 lat, Niemcy zamordowali całą moją rodzinę. Przeżyłem tylko ja. Zaopiekowali się mną Polacy. Gdyby nie ich troska i miłość, nie przeżyłbym pewnie. To Polakom wszystko zawdzięczam i mówię o tym otwarcie. Historia osieroconego dziecka zawsze ludzi porusza. Ta historia także mnie ukształtowała i dała sposobność do spotkania i rozmów z wieloma ludźmi, którzy przeżyli Holocaust - podkreśla ks. inf. Grzegorz Pawłowski - Jakub Hersz Griner.

Niezwykle brzmi słowo wstępu do książki „Ocaleni z Zagłady”, które przygotował Marian Turski. Ono samo jest już wystarczającą zachętą do przeczytania całości. Oto początek tekstu: „Pisze te słowa nie katolik, nie chrześcijanin, człowiek - muszę to uczciwie powiedzieć, choć może to dla wielu czytelników tej książki zabrzmi boleśnie - który utracił wiarę, przeszedłszy Auschwitz. Ale - tak myślę i jestem przekonany - nie utracił wartości ludzkich, wręcz przeciwnie: pojął miarę cierpienia ludzkiego. I dlatego ksiądz Grzegorz Pawłowski jest mi tak bliską osobą. Również dlatego, że podobnie jak on mogę powiedzieć o sobie: jestem Żydem i Polakiem, Polakiem i Żydem. Jednocześnie! Zarazem!”.

Przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pisze również: „Nie chcę bynajmniej usprawiedliwiać postaw nikczemnych, podłych, ale wiem, że nie wolno nam dziś, z dystansu, przenosić wymogów kodeksu moralnego z czasów normalnych, z czasów, gdy nie ma zagrożenia życia dla ciebie lub twoich najbliższych, do czasów piekła, w których wszystkie przyjęte normy i obowiązki współżycia ludzkiego są podważone, wyważone, wręcz podeptane i wyparte. Zachować się po ludzku, po człowieczeńsku w piekle - to bohaterstwo ponad bohaterstwami”.

M. Turski podkreśla wreszcie, że być może najcenniejszą rzeczą wypływająca z najnowszej książki Jakuba Hersz Grinera - ks. Grzegorza Pawłowskiego jest przekazywana wiedzy na temat Zagłady, a więc również na temat ocalałych i ratujących.

Książka dostępna jest w księgarni Wydawnictwa „Gaudium” przy ul. Ogrodowej w Lublinie oraz w sprzedaży internetowej. Szczegóły na stronie: www.gaudium.pl.

Czytaj także: Wspomnienia sługi Mesjasza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama