GN 2/2021 Archiwum

Kacper walczy o życie. Bardzo potrzebna pomoc

Kacper Drzazga ze Świdnika po raz trzeci zachorował na białaczkę limfoblastyczną. W Polsce nie ma już dla niego szans. Ratunkiem jest bardzo droga terapia w Niemczech.

Kacper ma 13 lat. Sam prosi o pomoc, bo ma świadomość, że jego czas się kończy. Niecałe cztery lata temu chłopiec bardzo osłabiony trafił na badania. Wyniki okazały się bezwzględne. Cierpiał na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

"Z pierwszego leczenia pamiętam najmniej, ale muszę powiedzieć, że chyba było najłagodniejsze" - pisze Kacper. - "Leczenie podzielone jest na tak zwane protokoły. Z pieszego protokołu nic nie pamiętam, jedynie rozmowę z panią doktor, kiedy nie zależało mi na niczym, tylko aby wyjść. Pytałem się z trzy razy, kiedy wreszcie wyjdę. Pani doktor odparła, że może za tydzień. Było to kłamstwo, ale nie jestem zły na nią, ponieważ gdyby powiedziała mi, że wyjdę za pół roku, załamałbym się". 

Gdy wydawało się, że choroba jest już w miarę opanowana, i chłopak wrócił do szkoły, rak znowu zaatakował. "Początek drugiego leczenia był tym najgorszym. Po otrzymaniu chemii wszystko mi się posypało, czułem się, jakbym był już jedną nogą w grobie, nie mogłem pić ani jeść, byłem dokarmiany pozajelitowo przez kroplówkę" - relacjonuje. 

W 2017 r. chłopiec przeszedł przeszczep szpiku pobranego od jego młodszej siostry. Na pół roku Kacper wrócił do normalności. Niestety jakiś czas temu okazało się, że ma kolejną wznowę. 

W Polsce nie ma już dla Kacpra szans na leczenie, wszelkie sposoby zostały już wykorzystane. Jest jednak metoda, która daje nadzieję na całkowite wyleczenie - terapia CAR-T w klinice w Münster w Niemczech. Kacper jest pierwszą osobą z Polski, która otrzymała szansę na leczenie w tym ośrodku.

- Czasu mamy jednak niewiele - mówi tata Kacpra. - Czeka na niego miejsce już na początku czerwca, ale aby syn został przyjęty do kliniki, niezbędna jest wpłata całej kwoty. 

Żeby Kacper mógł trafić na leczenie w Münster, potrzeba 800 tys. zł. Zbiórka prowadzona jest na portalu Się Pomaga. Wpłat można dokonywać także na stronie Fundacji Zdążyć z Pomocą. Wpłaty na konto: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 z dopiskiem: „Darowizna dla 33668 Kacper Drzazga”. W Świdniku, gdzie Kacper mieszka, organizowane są także różnego rodzaju akcje charytatywne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama