Nowy numer 47/2023 Archiwum

Drugie posiedzenie Komisji Przygotowawczej przed III Synodem Archidiecezji Lubelskiej

Obradowano nad tekstem roboczym regulaminu, który określi skład synodu oraz kryteria wyboru jego uczestników.

Podczas drugiego posiedzenia Komisja Przygotowawcza obradowała nad tekstem roboczym Regulaminu III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. - Jego autorem jest ks. prof. Leszek Adamowicz, wikariusz sądowy i prodziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Regulamin ma określać skład synodu, a także kryteria, według których wybierani będą jego uczestnicy. Wyszczególnia także urzędy synodalne oraz komisje tematyczne - wyjaśnia ks. dr Adam Jaszcz, sekretarz synodu i rzecznik archidiecezji lubelskiej.

Jak zaznacza ks. Jaszcz, podczas posiedzenia zapadła też decyzja o powołaniu zespołów synodalnych. - W każdej parafii z chwilą otwarcia synodu zostanie powołany parafialny zespół synodalny. Dokona tego proboszcz, który stanie się jednocześnie przewodniczącym tego zespołu. Na uzasadniony wniosek proboszczów będzie możliwe połączenie kilku parafialnych zespołów w jeden wspólny dla więcej niż jednej parafii. Zebrania parafialnego zespołu będą odbywać się zgodnie z rytmem prac synodalnych i obejmować zawsze część modlitewną i formacyjną, zapoznanie się z informacjami o aktualnym stanie prac oraz właściwe obrady nad zagadnieniami przekazanymi przez Sekretariat Synodu. Zespoły synodalne powstaną również na poziomie dekanatów - precyzuje.

Ciekawą propozycją jest stworzenie młodzieżowych zespołów synodalnych. - Taką decyzję podejmie proboszcz lub dziekan na wniosek kapłanów prowadzących duszpasterstwa młodzieży - wyjaśnia ks. Jaszcz.

Na drugim posiedzeniu Komisji podjęto także decyzję o przeprowadzeniu badań naukowych na temat religijności i stanu wiary w archidiecezji lubelskiej. Zadanie to zostało powierzone pracownikom Wydziału Nauk Społecznych KUL.

Czytaj także: Pierwsze posiedzenie Komisji Przygotowawczej III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy