Od 29 maja pasażerowie latający z lubelskiego lotniska mogą korzystać z nowej hali odlotów. Czeka na nich większa poczekalnia, bogatsza część komercyjna i szybsza odprawa. Dzięki inwestycji Port Lotniczy Lublin będzie mógł także bezkolizyjnie obsłużyć kilka samolotów w tym samym czasie.
Rozbudowana została wschodnia część terminala, gdzie znajduje się hala odlotów, która w ramach inwestycji została powiększona. Prace objęły powierzchnię ponad 2 tys. m kw. W dobudowanej części na lot oczekiwać będą pasażerowie strefy Schengen. Jej powierzchnia ma
Podróżni strefy Non Schengen, będą korzystać z dotychczasowej hali odlotów zlokalizowanej w „starej części” terminala. Dzięki rozbudowie i przeniesieniu ruchu strefy Schengen do dobudowanej części, jej powierzchnia zwiększyła się z aż czterokrotnie - z
- Rozbudowa była podyktowana koniecznością zwiększenia przepustowości terminala, a co za tym idzie podniesieniem komfortu podróżnych, oczekujących na samolot. Odpowiednio rozwinięta infrastruktura to także niezbędny element do tego, abyśmy mogli się rozwijać i podejmować rozmowy z przewoźnikami, dotyczące uruchomienia nowych połączeń. Dzięki tej inwestycji będziemy mogli jednocześnie obsłużyć pięć, a nie jak do tej pory dwa samoloty. Przepustowość terminalu zwiększy się do około 2 milionów pasażerów rocznie, co da nam dużo większe możliwości - powiedział Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin.
W nowej hali zlokalizowane są m.in.: poczekalnia z wyjściami - dedykowana pasażerom strefy Schengen, nowa strefa kontroli bezpieczeństwa, pomieszczenia Służby Ochrony Lotniska, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, toalety i pomieszczenia techniczne. Pasażerowie strefy Schengen będą mogli także skorzystać z nowego saloniku „business lounge” z wyjściem na patio.
Rozbudowa pozwoliła znacznie rozwinąć przestrzeń handlową w terminala. Wzrosła ona ponad czterokrotnie - z około
W ramach sklepu Aelia Duty Free będzie funkcjonowało także stoisko Lublin Touch, oferujące lokalne produkty - m.in. piwo z lubelskiego browaru, miody pitne z Lublina.
Warto też dodać, że nowe skrzydło zostało dostosowane do ewentualnego zniesienia strefy Schengen poprzez zabezpieczenie miejsca pod stanowiska kontrolerskie Straży Granicznej.
Rozbudowa terminalu pasażerskiego trwała od marca 2018 roku i kosztowała 10,5 mln złotych.