GN 2/2021 Archiwum

Port lotniczy Lublin ma nowy terminal

Od 29 maja pasażerowie latający z lubelskiego lotniska mogą korzystać z nowej hali odlotów. Czeka na nich większa poczekalnia, bogatsza część komercyjna i szybsza odprawa. Dzięki inwestycji Port Lotniczy Lublin będzie mógł także bezkolizyjnie obsłużyć kilka samolotów w tym samym czasie.

Rozbudowana została wschodnia część terminala, gdzie znajduje się hala odlotów, która w ramach inwestycji została powiększona. Prace objęły powierzchnię ponad 2 tys. m kw. W dobudowanej części na lot oczekiwać będą pasażerowie strefy Schengen. Jej powierzchnia ma 1400 m kw. Wcześniej pasażerowie mieli do dyspozycji 600 m kw.

Podróżni strefy Non Schengen, będą korzystać z dotychczasowej hali odlotów zlokalizowanej w „starej części” terminala. Dzięki rozbudowie i przeniesieniu ruchu strefy Schengen do dobudowanej części, jej powierzchnia zwiększyła się z aż czterokrotnie - z 167 m kw. do 780 m kw.

- Rozbudowa była podyktowana koniecznością zwiększenia przepustowości terminala, a co za tym idzie podniesieniem komfortu podróżnych, oczekujących na samolot. Odpowiednio rozwinięta infrastruktura to także niezbędny element do tego, abyśmy mogli się rozwijać i podejmować rozmowy z przewoźnikami, dotyczące uruchomienia nowych połączeń. Dzięki tej inwestycji będziemy mogli jednocześnie obsłużyć pięć, a nie jak do tej pory dwa samoloty. Przepustowość terminalu zwiększy się do około 2 milionów pasażerów rocznie, co da nam dużo większe możliwości - powiedział Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin.

W nowej hali zlokalizowane są m.in.: poczekalnia z wyjściami - dedykowana pasażerom strefy Schengen, nowa strefa kontroli bezpieczeństwa, pomieszczenia Służby Ochrony Lotniska, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, toalety i pomieszczenia techniczne. Pasażerowie strefy Schengen będą mogli także skorzystać z nowego saloniku „business lounge” z wyjściem na patio.

Rozbudowa pozwoliła znacznie rozwinąć przestrzeń handlową w terminala. Wzrosła ona ponad czterokrotnie - z około 200 m kw. do ponad 850 m kw. W nowej części pojawiły się dwa duże sklepy wolnocłowe oraz dwa punkty gastronomiczne. Warto zauważyć, że sklepy zostały zaprojektowane w oparciu o model „walk through shop”. Oznacza to, że mają one otwartą formułę i zlokalizowane są na bezpośredniej drodze, jaką pokonują pasażerowie pomiędzy kontrolą bezpieczeństwa a poczekalnią. Ten model organizacji odpraw jest dobrze znany polskim pasażerom korzystającym z lotnisk w Wielkiej Brytanii, np. z lotniska Londyn Luton. Podobne rozwiązanie w Polsce na lotniskach regionalnych zastosowano we Wrocławiu i Gdańsku.

W ramach sklepu Aelia Duty Free będzie funkcjonowało także stoisko Lublin Touch, oferujące lokalne produkty - m.in. piwo z lubelskiego browaru, miody pitne z Lublina.

Warto też dodać, że nowe skrzydło zostało dostosowane do ewentualnego zniesienia strefy Schengen poprzez zabezpieczenie miejsca pod stanowiska kontrolerskie Straży Granicznej.

Rozbudowa terminalu pasażerskiego trwała od marca 2018 roku i kosztowała 10,5 mln złotych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama