Nowy numer 27/2020 Archiwum

"Ipilimumab" - najnowszy tomik wierszy ks. Rafała Pastwy. Dziś spotkanie z autorem

We wtorek 18 czerwca w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się spotkanie promujące najnowszą pozycję literacką ks. Rafała.

Kilkadziesiąt utworów, które znajdziemy w zbiorze wydanym nakładem Centrum Spotkania Kultur, pochodzi z różnych okresów twórczości poetyckiej ks. Rafała. Wśród nich wiele jest tych najnowszych, powstałych w ostatnim czasie w Lublinie.

Intrygujący tytuł tomiku „Ipilimumab”, jak wyjaśnia autor, to zwrócenie się w kierunku medycyny, bo ipilimumab to ludzkie przeciwciało blokujące antygen CTLA-4, przez co zwiększa możliwości układu odpornościowego człowieka.

− Odkrycie Jamesa P. Allisona, amerykańskiego immunologa, ma dziś zastosowanie w terapii nowotworowej. Chodzi zatem o przedłużanie ludzkiego życia – informuje autor. Wyjaśnia też, że dla niego swego rodzaju przeciwciałem jest pisanie i przebywanie ze słowami, choć − jak zaznacza − nie wie, czy dla odbiorców literatura ma współcześnie możliwość stawania się przeciwciałem blokującym nieznośną pustkę i bezsens ponowoczesnego, nieufnego świata.

Tomik poetycki ks. Rafała skomentował także Ernest Bryll: "Wiersze przeczytałem i warto je było przeczytać, więc chyba warto je było napisać. A to czy jest teraz czas dla poezji to już lamenty niepotrzebne. Zawsze był i nigdy go nie było. Wreszcie wiersze pisze się bez tzw. „commonsensu” bo i niby po co tak dziwnym słowem, co przez dziwność szuka prawdziwości. Nie do druku, a jednak druku dochodzą, jakoś tam trafiają do innych, a od innych do nas jak odbite echo… No, wszystko biurokratycznym słowem nie daje się wyjaśnić, ale i ja bym tak sobie poszedł z psem na spacer, stracił trochę oddechu przy Bramie wietrznej i wszedł wreszcie na strych Lublina, aby popatrzeć w niebo” – napisał w recenzji.

Spotkanie promujące nowy tom wierszy odbędzie się we wtorek 18 czerwca w Księgarni Centrum Spotkania Kultur (parter –  wejście od pl. Teatralnego). Początek o godz. 18. Wiersze będzie recytował aktor Jarosław Tomica. Wstęp wolny.

Dla ciekawych jeden z wierszy:

wszystkie nieba nad Lublinem

 

Nade mną wschodnie niebo

ciągle młode, bez ostatecznego kształtu

Lubię patrzeć na rdzawe dachy, zaułki i nieobecne kamienie

Od dawnej granicy getta do bramy czerwonej, wietrznej ubywa powietrza z każdym krokiem

Zawsze opuszczam głowę w tym miejscu

Z placu Teatralnego spoglądam na szkło, na szkła, na ludzi za szkłem

Zazdroszczę im czasu i przyrzekam sobie, że kiedyś zatrzymam się tu na dłużej

A potem wejdę po schodach, krok za krokiem, pośród murów wprost pod lubelskie szare niebo

Na dach, z którego widać lipy i strzelające trolejbusy

Nabiorę powietrza

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama