Nowy numer 41/2019 Archiwum

Wikt i kąt

Szefowali mu kandydaci na ołtarze, mieszkała w nim niemal połowa episkopatu. Dom studencki dla księży działa w Lublinie już od wieku.

Od początku swojego funkcjonowania konwikt miał regulamin, który każdorazowo podpisywał aktualny rektor. – Była i jest w nim informacja o tym, że konwikt podlega pod episkopat, a wybierany dyrektor musi być zatwierdzony przez biskupa, który jest jednocześnie wielkim kanclerzem KUL − informuje o. Chmielewski.

Księża konwiktorzy, którzy przewinęli się przez dom przy ul. Radziszewskiego, bardzo przysłużyli się uczelni. – To oni, wracając do swoich diecezji, propagowali ideę katolickiego uniwersytetu, to oni informowali, że KUL istnieje i nie studiują na nim jedynie księża – mówi o. Mirosław. − To oni także szukali wsparcia finansowego dla uniwersytetu – dodaje.

Dziś w konwikcie mieszka ponad setka księży. W przeciwieństwie do początków jego działalności, ci, którzy aktualnie studiują teologię, są w mniejszości. – Wielu uczy się na KUL języków obcych, psychologii, ale też studiują nauki ścisłe. Wśród naszych mieszkańców jest też 23 księży z Nigerii. Coraz lepiej sobie radzą, niektórzy świetnie już mówią po polsku – opowiada ojciec dyrektor.

Choć warunki mieszkalne w konwikcie nie są idealne, wielkim atutem tego akademika jest kaplica oraz stołówka, która jednoczy duchowieństwo z różnych diecezji. – Te elementy, ale także obecność ojca duchownego, organizowane rekolekcje czy spotkania dyskusyjne sprawiają, że chętnych na mieszkanie w konwikcie nie brakuje – cieszy się o. Chmielewski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL