Gość Gliwicki 04/2020 Archiwum

Nie dogonimy Zachodu. Bo Zachód jest zielony!

O nowoczesności i postępie na miarę Europy zachodniej nie decyduje ilość zatkniętych tu i tam flag unijnych. Ale wysoki poziom partycypacji społecznej, odpowiedzialne planowanie przyszłości i troska o przyrodę.

Tak, bez zieleni pozostaniemy Wschodem. Takim, który nie będzie miał nic do zaproponowania ani mieszkańcom, ani gościom. Takim, który nie będzie mógł wiarygodnie wypowiedzieć się w kluczowych kwestiach społecznych i środowiskowych. 

Decyzja większości radnych, którzy zgodzili się na zabudowę górek czechowskich będzie brzemienna w skutkach. (Nie mówiąc o skutkach wizerunkowych – zwłaszcza dla prezydenta Żuka).

Lublin nie jest zielonym miastem. W Lublinie nie ma wystarczającej liczby drzew, o zieleń się dba – wciskając ją do doniczek. Uschnięte kikuty drzewek w różnych lokalizacjach nikogo nie drażnią, ani nie interesują – bawimy się w historię, która niczego nas nie uczy.

Przecież i prezydent, i radni, podróżują po Europie. Widzą, jak wyglądają miasta na zachód od Odry. Czy nie mogłyby ich zatem inspirować dobre i sprawdzone rozwiązania? Takie, które czynią z miasta organizm funkcjonujący na rzecz wszystkich mieszkańców?

Mieszkańców nie interesuje już ani odległa historia, ani nie(dawne) spory polityczne. Interesuje ich teraźniejszość i przyszłość. Także przyszłość ich dzieci – w mieście, w którym 1 lipca będzie kojarzył się nie tylko z rocznicą zaprzysiężenia Unii Lubelskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama