Po raz dziewiąty Festiwal "Śladami Singera" zagości w kilkunastu miejscowościach Lubelszczyzny, a wraz z nim niepowtarzalni artyści z całego świata.
Pierwsza edycja Festiwalu „Śladami Singera” w 2011 r. dotarła do czterech miast na Lubelszczyźnie: Szczebrzeszyna, Tyszowiec, Biłgoraja i Józefowa. Co roku dołączało kolejne miasto. W tym roku festiwal dotrze do: Kraśnika, Bychawy, Kocka, Piask, Janowa Lubelskiego, Szczebrzeszyna, Józefowa, Biłgoraja, Tyszowiec, Goraja i Krasnobrodu. Na koniec trasy – 25 lipca festiwal zawita do Lublina.
W każdej z odwiedzanych miejscowości będzie miał miejsce wernisaż niezwykłej wystawy-instalacji „Terytorium Pamięci”, prezentacja gazety festiwalowej „Sztukmistrz”, Spektakl „Siedem opowieści nie tylko dla dzieci”, pokaz filmu „Sztukmistrz z Lublina”, happening „Ulica Singera” oraz wielki i oryginalny spektakl plenerowy „Przyjaciele Sztukmistrza”. – Chodzi nam o to, by uczestnictwo w naszych wydarzeniach wywołało u widza potrzebę pamiętania – wyjaśnia dyrektor festiwalu.
Trasa festiwalu przedstawia się następująco:
Szczegółowy plan poszczególnych wydarzeń dostępny jest na stronie: www.teatrnn.pl/sladamisingera.
Witold Dąbrowski, dyrektor festiwalu i zastępca dyrektora „Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN” w Lublinie wyjaśnia, że w tym wszystkim chodzi o odnalezienie miejsc, które istnieją realnie, a nie są tylko wytworem wyobraźni pisarza. Odwiedzanie miast i miasteczek z festiwalem to również próba opłakania tych, którzy w tych miejscach niegdyś mieszkali. - Mam na myśli przedwojennych żydowskich mieszkańców tych miejscowości. Jest to nieodłącznie związane z przypominaniem o ich istnieniu współczesnym mieszkańcom – wyjaśnia Dąbrowski. Chodzi więc o to, by współcześni mieszkańcy tych miejscowości, o których pisze w różnych miejscach autor „Sztukmistrza z Lublina” poznali historię miejsca, w którym mieszkają i poznali dawnych mieszkańców. Wydaje mi się, że większości tej pamięci nie ma. Naszym celem jest obudzenie pamięci współczesnych – tłumaczy.
W przypadku braku pogody wydarzenia zostaną przeniesione do lokalnych domów kultury. W tym roku wydarzenie nie odbędzie się w Chełmie, gdyż władze miasta zdecydowały się nie zapraszać w tym roku artystów i festiwalu.
Icchok Bashevis Singer urodził się 14 lipca 1904 r. w Leoncinie pod Warszawą jako Icchak-Hersz Zyner. Był synem chasydzkiego rabina. Jego mama była córką rabina z Biłgoraja. Do tego miasta rodzina przyszłego noblisty przeniosła się z powodu głodu w czasie I wojny światowej. Na krótko wraca do Warszawy, aby się kształcić w seminarium rabinicznym. Następnie, nie na długo, wraca do Biłgoraja. Kolejnym etapem jest praca w zawodzie dziennikarza w Warszawie. Debiut literacki to 1925 rok i opowiadanie „Na starość”. Tworzył w języku jidysz. Pierwsza jego powieść „Szatan w Goraju” ukazała się w odcinkach na przestrzeni lat 1933–1934. Z powodu narastających w Europie nastrojów antysemickich i biedy zdecydował się w 1935 r. na emigrację do Stanów Zjednoczonych. „Sztukmistrz z Lublina” napisany w języku jidysz został opublikowany w 1960 r. Do tej pory został przetłumaczony na wiele języków. Singer został laureatem Literackiej Nagrody Nobla w 1978 r. Zmarł w Miami w USA 24 lipca 1991 r.