Biskup Mieczysław Cisło odwiedził parafię w Sawinie. Tradycyjnie wizyta kanoniczna została połączona z przyjęciem sakramentu bierzmowania przez młodych ludzi.
Sawińska parafia jest jedną z najstarszych na ziemi chełmskiej, jej początki sięgają XV wieku.
Obecny kościół, którego mury były świadkami wzrostu w wierze wielu pokoleń Polaków, wbudowano w latach 1731-1740, został uroczyście konsekrowany 22 listopada 1752 roku. Od tego czasu jest to miejsce jest sercem Sawina.
Dziś sawińska parafia starzeje się. Więcej jest pogrzebów, niż udzielanych chrztów. Poza codzienną liturgią odprawiane są tradycyjne nabożeństwa, wśród nich proboszcz parafii ks. Andrzej Doliński wskazuje na Orszak Trzech Króli, Drogę Krzyżową po ulicach Sawina, nabożeństwa Fatimskie, czy Drogę Światła, która już na stałe wpisała się w kalendarz życia religijnego parafian, a która oprócz charakteru modlitewnego ma wymiar integracyjny, gdyż kończy się wspólną biesiadą przy ognisku.
Biskup Mieczysław Cisło, który odwiedził parafię, udzielił sakramentu bierzmowania sawińskiej młodzieży. Zwracając się do bierzmowanych podkreślił, że są oni młodym Kościołem, powołanym i posłanym przez Jezusa do świadczenia o Nim w codzienności. Prosił, by w dzisiejszym zlaicyzowanym i zmaterializowanym świecie ci młodzi ludzie kierowali się mądrością serca. By słowa, które wypowiedzieli prosząc o udzielenie sakramentu bierzmowania nie były tylko wyrecytowaną formułką, ale by stały się drogowskazem w życiu, by mężnie wyznawali wiarę i postępowali według jej zasad.
Biskup Mieczysław wyraził także radość, że parafianie cenią i lubią swojego proboszcza - ks. kan. Andrzeja, którego sami nazywają Andrzejem Odnowicielem. - Wymagać i nie narażać się tym innym - to jest kultura ducha, za którą dziękuję - mówił biskup.
Hierarcha podziękował także wszystkim osobom, które troszczą się o parafię i wspomagają kapłanów w pracy duszpasterskiej - tu szczególne podziękowania skierował w stronę Rady Duszpasterskiej - dwudziestu ośmiu osób, które służą nie tylko radą, ale angażują się w życie wspólnoty parafialnej, działając w zespole charytatywnym współpracującym ze Szkolnym Kołem Caritas, ekonomiczno-gospodarczym, liturgicznym, plastycznym i misyjnym. - Dziękuję za świadectwo wiary, jakie składacie w życiu codziennym i tutaj w świątyni w każdą niedzielę i w uroczystości kościelne, za tę solidarność serc z inicjatywami księdza proboszcza, które rodzą wielkie dobro w świątyni i żywym Kościele serc waszych” - podkreślał biskup.