Ponad 4,6 tys. osób wyraziło chęć studiowania na KUL, a na UMCS aż 15,3 tys. Najpopularniejsze kierunki na obu uczelniach to psychologia, prawo i anglistyka. Niemal 6 osób przypadło na jedno miejsce na kierunku jazz i muzyka estradowa UMCS.
Zdaniem rzeczniczki KUL tegoroczny nabór to powtórzenie bardzo dobrego wyniku z ubiegłego roku, kiedy odnotowano wzrost liczby kandydatów o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
- Uniwersytet przygotował dla maturzystów ponad 2,5 tys. miejsc na 40. kierunkach studiów humanistycznych, społecznych, prawniczych, teologicznych, filozoficznych, przyrodniczych i ścisłych oraz na 7. kierunkach prowadzonych w języku angielskim. Ponadto kandydaci mogli wybrać studia międzyobszarowe w Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych - mówi dr Lidia Jaskuła.
Psychologię na KUL chciałoby studiować w sumie ponad 700 kandydatów. Kolejne pozycje w zestawieniu popularności kierunków studiów zajęły: prawo (447 osób), filologia angielska (262 osoby), informatyka (165 osoby), zarządzanie (152 osoby), ekonomia i administracja (po 140 osób).
Jeśli chodzi o liczbę kandydatów na jedno miejsce najlepiej wypadła psychologia - spec. wspieranie jakości życia prawie 5 osób na miejsce, sinologia 3,5 osoby na miejsce, lingwistyka stosowana 3,2 osoby na miejsce, filologia angielska 2,6 osoby na miejsce.
16 lipca zostanie ogłoszona drugi etap rekrutacji. Nadal trwa rekrutacja kandydatów zagranicznych oraz nabór na studia II stopnia i studia podyplomowe, a 15 lipca rozpocznie się rejestracja kandydatów do szkoły doktorskiej KUL.
Z kolei internetowa rejestracja kandydatów na większość kierunków stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich w UMCS rozpoczęła się 1 kwietnia i trwała do 10 lipca. - W systemie IRK poziom rejestracji wynosi obecnie 15 320 zgłoszeń na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie. W roku ubiegłym liczba zgłoszeń wynosiła 14 459 - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
- Jak widać liczba rejestracji w I turze rekrutacji na studia w UMCS jest znacznie wyższa w stosunku do roku ubiegłego. Sytuacja ta pokazuje, że uczelnia już od kilku lat ma rozwojową sytuację dotycząca rejestracji kandydatów. Jesteśmy zadowoleni, że nasza oferta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem pomimo zwiększenia ruchów migracyjnych młodzieży oraz w dobie postępującego niżu demograficznego. Mamy nadzieję, że dane te przełożą się na liczbę osób, które faktycznie złożą dokumenty na naszej uczelni - dodaje Adamska.
- Ponadto liczba zarejestrowanych cudzoziemców zainteresowanych podjęciem kształcenia na takich samych warunkach jak obywatele polscy wynosi obecnie 1147 - precyzuje rzeczniczka UMCS.
Największym zainteresowaniem kandydatów pod względem liczby rejestracji na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich na UMCS w 2019 roku cieszą się: psychologia, prawo, finanse i rachunkowość, anglistyka i informatyka.
Pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce, w tym roku największym zainteresowaniem cieszą się następujące kierunki studiów stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich: psychologia - 14,9 osób na miejsce, finanse i rachunkowość - 7,43 osoby na miejsce, anglistyka - 7,25 osób na miejsce, lingwistyka stosowana - specjalizacja angielski z niemieckim - 6,33 osoby na miejsce, logistyka - 6,32 osoby na miejsce, jazz i muzyka estradowa - 5,84 osoby na jedno miejsce, pedagogika - 5,54 osoby na miejsce, informatyka - 5,48 osób na miejsce.
UMCS daje obecnie możliwość kształcenia na 80 kierunkach i blisko 250 specjalnościach na 11. Wydziałach w Lublinie i Wydziale Zamiejscowym w Puławach.