Nowy numer 11/2024 Archiwum

Parafia św. Brata Alberta w Puławach. Przykład współpracy na rzecz osób potrzebujących

Stowarzyszenie "Agape" działa z powodzeniem już ponad dwadzieścia lat. Od dekady prowadzi dynamicznie filię przy parafii św. Brata Alberta przy ul. Słowackiego w Puławach.

Katolickie stowarzyszenie „Agape” prowadzi m.in. Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. - Do jego zadań należy bezpłatne poradnictwo prawne i psychologiczne wraz z pomocą dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, osób należących do ich rodzin oraz świadków przestępstw. Ośrodek realizuje także bezpłatne wsparcie socjalne. Osoby zgłaszające się do nas mogą liczyć na pomoc od poniedziałku do piątku przez cały rok, zgodnie ze standardami pracy określonymi i wyznaczonymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości - wylicza Urszula Paździor z zarządu stowarzyszenia. Główna siedziba organizacji mieści się w Lublinie, ale prowadzone są też filie w: Kraśniku, Dęblinie, Opolu Lubelskim, Bychawie, Łęcznej, Świdniku i Puławach.

Ksiądz Aleksander

Właśnie mija dziesięć lat odkąd „Agape” prowadzi dynamicznie filię przy parafii św. Brata Alberta przy ul. Słowackiego w Puławach. Ta obecność i fachowa, wszechstronna pomoc dla mieszkańców Puław możliwa jest dzięki wieloletniemu zaangażowaniu i życzliwości ks. kan. Aleksandra Zenia, który niedawno przeszedł na emeryturę. Jego zrozumienie problemu i dostrzeżenie wartości ośrodka „Agape” z darmowym dostępem do prawnika i psychologa, procentuje dziś dużym zainteresowaniem klientów, ale też renomą placówki. – Było to dla nas bardzo istotne wsparcie. Zawsze mogliśmy liczyć na otwartość ze strony ks. A. Zenia. Dziś cieszymy się, że jego następca na urzędzie proboszcza parafii św. Brata Alberta –  ks. kan. Paweł Kuzioła wyraził chęć kontynuowania szerokiej współpracy – mówią przedstawiciele zarządu stowarzyszenia. Ks. Zeń był proboszczem parafii przez ponad trzydzieści lat. Oprócz wybudowania pięknego kościoła – zbudował wspólnotę wiernych, ale też otworzył się na potrzebujących i zawsze zachęcał parafian do mądrego wspierania potrzebujących – podkreślają parafianie.

Zrozumienie i współpraca

Obecność filii „Agape” w Puławach jest możliwa dzięki wieloletniemu i nieprzerwanemu wsparciu Urzędu Miasta Puławy. W tym zakresie obecny prezydent Paweł Maj kontynuuje politykę poprzedniego włodarza Janusza Grobla. Od dziesięciu lat ze stowarzyszeniem „Agape” współpracuje Magdalena Jurek-Tokarska, radca prawny, która z Magdaleną Łuką, psychologiem i certyfikowanym specjalistą do spraw pomocy osobom pokrzywdzonym przemocą tworzą filię w Puławach przy parafii. – Poradnictwo prawne i psychologiczne jest finansowane ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości, a dla rodzin z problemem alkoholowym finansowane ze środków z Urzędu Miasta w Puławach. Oczywiście nasza aktywność nie byłaby możliwa bez otwarcia ze strony parafii św. Brata Alberta. Wielokrotnie, gdy rozdawaliśmy żywność z banku żywności, pomagali nam księża wikariusze i harcerze, a wszystko nadzorował ks. Zeń – wyjaśnia Jurek-Tokarska. W pomieszczeniu przy bibliotece parafialnej odbywają się porady prawne, a dla zachowania intymności porad psychologicznych przystosowany jest dodatkowy pokój. Dyżury odbywają się trzy razy w tygodniu: we wtorki, środy i piątki po wcześniejszym zapisaniu się przez telefon. Wystarczy zadzwonić pod numer 601 561 250. – Telefon jest czynny w dni robocze między godziną 9 a 18. W wyjątkowych sytuacjach można umówić inną datę porady, bo niekiedy musimy wyjść naprzeciw potrzebom osób, które pracują od rana do nocy – wyjaśnia dr Magdalena Łuka.

Świadomość problemu

Najczęściej do filii stowarzyszenia „Agape” w Puławach w kwestii porad prawnych zgłaszają się osoby potrzebujące pomocy w związku z przemocą domową, z prawem rodzinnym i cywilnym z elementami prawa spadkowego. – Najczęściej osoby zgłaszające się do nas borykają się z przemocą i z problemami rodzinnymi. Dlatego prawnik zaczyna działać zazwyczaj dopiero wtedy, gdy daną osobę obejmie opieką psycholog – tłumaczy Jurek-Tokarska. I dodaje, że dziś jest łatwiejsza dostępność uzyskania pomocy, stąd realizowane są różne kampanie. Warto zaznaczyć, że dr M. Łuka jest także przedstawicielem „Agape” w miejskim zespole przeciwdziałania przemocy w rodzinie. – Przemoc domowa dotyka osób w każdym wieku. Trudno się z tego podnieść – ale jest to możliwe. Najbardziej brutalna jest przemoc psychiczna, ale zachęcamy, by zrobić pierwszy krok – by przyjść do specjalisty i skorzystać z pomocy – w naszym przypadku nieodpłatnie – akcentuje M. Łuka. Podkreśla, że we współczesnym świecie należy szanować samego siebie i innych ludzi. Jak mówi - "lepszym człowiekiem" jest ten, kto szanuje innych.

Gdzie uzyskać pomoc prawnika i psychologa?

Stowarzyszenie "Agape" w ramach wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości zapewnia pomoc prawną, psychologiczną i socjalną w następujących miejscowościach na Lubelszczyźnie:

w Lublinie przy ul. Bernardyńskiej 5, tel. (81) 534 38 87,
w Świdniku przy ul. kard. Wyszyńskiego 32, w budynku kancelarii obok "okrągłego" kościoła, tel. 782 515 474,
w Łęcznej przy pl. Kościuszki 22, w budynku Urzędu Miasta, tel. 782 515 474,
w Kraśniku przy ul. Oboźnej 2A, tel. 782 515 474,
w Bychawie w Bychawskim Centrum Kultury przy ul. Piłsudskiego 34, tel. 782 515 474,
w Puławach przy ul. Słowackiego 32, przy parafii Brata Alberta, tel. 601 561 250,
w Opolu Lubelskim przy ul. Lubelskiej 4, w budynku Urzędu Miasta, tel. 782 515 474,
w Dęblinie przy ul. Rynek 12, tel. 601 561 250.

Jak się zapisać na darmowe porady?

Na porady prawnika i psychologa obowiązują zapisy. Można to zrobić telefonicznie pod numerem: (81) 534 38 87 oraz 782 515 474 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 19. Ważne, by w rozmowie poinformować, w którym mieście chce się skorzystać z porad. Na poradę u prawnika lub psychologa można zapisać się osobiście – w godzinach pracy pracownika dyżurującego jako wsparcie socjalne pod wskazanym adresem poszczególnych filii, których adresy znajdują się na następnej stronie.


Obszerny artykuł na temat współpracy "Agape" i parafii św. Brata Alberta w Puławach ukaże się w 30. numerze papierowego wydania "Gościa Lubelskiego".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy