Wydarzenia z tej okazji odbyły się w Lublinie, Kraśniku, Opolu Lubelskim, Puławach oraz w wielu innych miejscowościach Lubelszczyzny.
Uroczystość Wniebowzięcie NMP jest jedną z najważniejszych świąt maryjnych, które obchodzi Kościół katolicki.
Tradycja świętowania Wniebowzięcia NMP z duszą i ciałem sięga V w. W formie dogmatu została potwierdzona w 1950 r. przez papieża Piusa XII. W Polsce, ale nie tylko, dzień 15 sierpnia nazywany jest świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia w wielu miejscach odbywa się błogosławieństwo ziół, nasion, kwiatów, warzyw i owoców. To czas dziękczynienia rolników i sadowników za plony oraz moment refleksji nad kondycją środowiska naturalnego, problemem marnowania żywności czy ubóstwa na świecie.
W naszej archidiecezji tego dnia odbywają się odpusty parafialne, m.in.: w Opolu Lubelskim, Puławach czy w Kraśniku. W tym ostatnim świętowanie ma charakter szerszy niż tylko ograniczony do jednej parafii, bo jest to Święto Patronki Miasta. Dziekan dekanatu kraśnickiego wraz burmistrzem miasta Kraśnik zorganizowali festyn rodzinny, koncerty oraz wydarzenia artystyczne, które zostały poprzedzone Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP.
Uroczystości na placu Zamkowym w Lublinie. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość15 sierpnia to również Święto Wojska Polskiego. W Lublinie obchody rozpoczęła Msza św. w archikatedrze lubelskiej. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. ppłk Andrzej Piersiak, kapelan Garnizonu Lublin i proboszcz parafii przy Niepokalanego Poczęcia NMP. Następnie poszczególne formacje przemaszerowały na plac Zamkowy, gdzie odbyły się główne uroczystości.
Wydarzenie zakończyła defilada wojskowa. W kawaleryjskiej części defilady uczestniczył też poczet sztandarowy Ochotniczego Szwadronu Jazdy im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, który stanowi obecnie szwadron reprezentacyjny Fundacji Niepodległości w Lublinie. Warto podkreślić, że właśnie 1 Pułk Ułanów Krechowieckich w sierpniu 1920 roku brał udział w zwycięskiej bitwie kawaleryjskiej pod Komarowem. Po defiladzie rozpoczął się Piknik Patriotyczny.
Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1992 r.